Dvojdukát SK 2024 - Mária Terézia - panovníčka proof

Dvojdukát SK 2024 - Mária Terézia - panovníčka proof

Stav skladu
Momentálne nedostupné
Dátum emisie
apríl 2024
Emisný náklad
50 ks
Cena
833,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Tradičné dukátové série

Štvrtá Dukátová séria Českej mincovne, ktorá vznikla v roku 2024 pre slovenských zberateľov a investorov, rozpráva príbeh Márie Terézie. Na zlatom dvojdukáte sa slávna panovníčka predstavuje v úlohe panovníčky.

Na začiatku 18. storočia vyzerala situácia v habsburskej ríši bezútešne. Karol VI., posledný žijúci predstaviteľ starobylého rodu v mužskej línii, nedokázal splodiť mužského potomka, a tak všetky nádeje vložil do svojej dcéry, ktorá dostala meno Mária Terézia. Aj keď jej vydaním takzvanej pragmatickej sankcie umožnil vládu nad habsburskými dŕžavami, nie všetky európske mocnosti boli ochotné akceptovať ženu na tróne. Kdekto si nárokoval na jej právoplatné postavenie alebo aspoň na časť nedeliteľného súštátia. Mária Terézia z tohto konfliktu nevyšla ako víťaz, o to viac ju však zocelil. Následníkom odovzdala modernú veľmoc a zanechala po sebe odkaz, o ktorom mohli jej mužskí súčasníci len snívať.

Averzná strana dvojdukáta, ktorý je dielom slovenského medailéra Branislava Ronaia, predkladá odznaky moci Márie Terézie – meč, jablko, žezlo a panovnícke koruny. Reverzná strana potom nesie portrét panovníčky.

Zlatá razba s hmotnosťou dvoch dukátov vychádza v náklade majúcom len 50 kusov a rešpektuje špecifikácie nastavené prvorepublikovými svätováclavskými dukátmi.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31986-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Braňo Ronai
Autor reverzu
Braňo Ronai
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
6,98 g
Priemer
25 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...