Desaťdukát SK 2024 - Mária Terézia - reformátorka proof

Desaťdukát SK 2024 - Mária Terézia - reformátorka proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
apríl 2024
Emisný náklad
50 ks
Cena
4 125,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Tradičné dukátové série

Štvrtá Dukátová séria Českej mincovne, ktorá vznikla v roku 2024 pre slovenských zberateľov a investorov, rozpráva príbeh Márie Terézie. Na zlatom desaťdukáte sa slávna panovníčka predstavuje v úlohe reformátorky.

Boje, ktoré sa rozpútali po tom, ako sa Mária Terézia chopila moci, vošli do dejín ako vojny o rakúske dedičstvo a naplno sa v nich prejavila zaostalosť habsburskej ríše. Neúspechy, ktoré cieľavedomá a tvrdohlavá žena ťažko niesla, sa potom stali zámienkou na uskutočnenie rozsiahlych reforiem školstva, poľnohospodárstva, finančníctva, vojenstva, súdnictva, … Tieto spoločenské a hospodárske zmeny v priebehu štyridsiatich rokov vlády Márie Terézie viedli k bezprecedentnému zlepšeniu postavenia štátu a mnohokrát bezútešnej situácie poddaných. Múdre rozhodnutia vyslúžili panovníčke obdiv nielen vnútri habsburskej ríše, ale aj medzi jej nepriateľmi. Mnoho tereziánskych reforiem ovplyvňuje životy Stredoeurópanov dodnes.

Averzná strana desaťdukátu, ktorý je dielom slovenského medailéra Branislava Ronaia, predkladá symbolické vyjadrenia tereziánskych reforiem – vojenstva, lekárstva, hospodárstva, súdnictva, školstva a poľnohospodárstva. Reverzná strana potom nesie portrét Márie Terézie.

Zlatá razba, ktorej hmotnosť je desaťnásobok hmotnosti jedného dukáta, vychádza v náklade majúcom len 50 kusov. Jej špecifikácie sú inšpirované prvorepublikovými svätováclavskými dukátmi.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31988-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Braňo Ronai
Autor reverzu
Braňo Ronai
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
34,91 g
Priemer
42 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...