Päťdukát SK 2024 - Mária Terézia - matka dvoch cisárov proof

Päťdukát SK 2024 - Mária Terézia - matka dvoch cisárov proof

Stav skladu
Do 14 dní
Dátum emisie
apríl 2024
Emisný náklad
50 ks
Cena
2 041,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Tradičné dukátové série

Mária Terézia – taká je v roku 2024 téma štvrtej Dukátovej série Českej mincovne, ktorá vznikla pre slovenských zberateľov a investorov. Na zlatom päťdukáte sa slávna panovníčka predstavuje v role matky.

Mária Terézia nebola len mocnou panovníčkou, ale aj silnou matkou. Vďaka zložitej sobášnej politike, ktorú pestovala, sa stala „svokrou Európy“. Na svet priviedla šestnásť potomkov, ale len deväť sa dožilo dospelosti. Medzi dcérami vynikla francúzska kráľovná Mária Antoinetta. Dvaja zo synov sa potom stali osvietenými cisármi Svätej ríše rímskej. Prvorodený Jozef II. sa medzi poddanými tešil mimoriadnej úcte. Zrušil nevoľníctvo a umožnil praktikovanie nekatolíckeho vyznania, ale bol prchký a jeho politika mu vyslúžila mnoho nepriateľov. Podceňovaný Leopold II. bol menej autoritársky. Jeho neobyčajný cit pre diplomaciu a kompromis mu umožnil zažehnať najväčšie hrozby, ktorým ríša čelila – vnútorné aj vonkajšie.

Averzná strana päťdukáta, ktorý je dielom slovenského medailéra Branislava Ronaia, predkladá dvojportrét Jozefa II. a Leopolda II. Doplnkovým motívom je majestátny ríšsky orol. Reverzná strana potom nesie portrét Márie Terézie.

Emisný náklad zlatej razby s hmotnosťou piatich dukátov má len 100 kusov. Jej špecifikácie sú inšpirované prvorepublikovými svätováclavskými dukátmi.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31987-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Braňo Ronai
Autor reverzu
Braňo Ronai
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
17,45 g
Priemer
34 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...