Dvojdukát ČR 2023 - Přemysl Otakar II. proof

Dvojdukát ČR 2023 - Přemysl Otakar II. proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
2023
Emisný náklad
100 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Tradičné dukátové série

V roku 2023 vzdáva tradičná Dukátová séria Českej mincovne hold Přemyslovi Otakarovi II. Reliéf zlatého dvojdukáta pripomína pozoruhodnú osobnosť „kráľa železného a zlatého“.

Přemysl Otakar II. bol druhorodeným, a teda „bezvýznamným“ synom kráľa Václava I. Pôvodne mu bola predurčená cirkevná dráha, ale po smrti staršieho brata Vladislava mohol dať priechod svojim ambíciám. Bol ctižiadostivý a spurný, o čom sa presvedčil aj jeho otec, proti ktorému povstal, ale aj mimoriadne schopný – politik, diplomat a vojvodca. Rakúska šľachta ho presadila ako svojho vojvodu a slávne víťazil v bojoch s Uhrami. V období, keď bol ako piaty český kráľ z rodu Přemyslovcov na vrchole slávy, ovládal české a rakúske krajiny, Štajersko, Korutánsko aj Kraňsko. Toto mohutné súštátie siahalo až k pobrežiu Jadranu. Najmocnejší muž strednej Európy napriek tomu márne sníval o korune Svätej ríše rímskej. Kurfirsti, ktorí rímskeho kráľa volili, totiž o skutočne silného vládcu nestáli. Prekážkou bola aj Přemyslova cholerická povaha a arogancia, a preto prednosť dostal jeho rival Rudolf Habsburský…

Medailér Mgr. Petr Horák venoval averznú stranu dvojdukáta polopostave kráľa, ktorej podobu inšpirovala socha na Prašnej bráne. Opis uvádza meno panovníka aj obdivný alias – PŘEMYSL OTAKAR II., KRÁL ŽELEZNÝ A ZLATÝ. Doplnkovými motívmi sú Přemyslove heraldické zvieratá rozeta z kláštora Zlatá Koruna, ktorý kráľ založil. Reverzná strana, ktorá je spoločná pre všetky štyri razby Dukátovej série, potom predstavuje kráľove relikvie. Jeho lebku, ktorá bola rozťatá v bitke na Moravskom poli, pohrebnú korunu a latinský opis prevzatý z tohto klenotu – HIC SUNT OSSA OTACARI INCLITI REGIS BOHEMIE QUINTI (Tu sú kosti Otakara, slávneho piateho českého kráľa). 

Zlatá razba s hmotnosťou dvoch dukátov vychádza v náklade majúcom len 100 kusov a rešpektuje špecifikácie nastavené legendárnymi svätováclavskými dukátmi.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31832-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
6,98 g
Priemer
25 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...