Desaťdukát ČR 2023 - Miesto posledného odpočinku proof

Desaťdukát ČR 2023 - Miesto posledného odpočinku proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
2023
Emisný náklad
100 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Tradičné dukátové série

V roku 2023 vzdáva tradičná Dukátová séria Českej mincovne hold Přemyslovi Otakarovi II. Reliéf zlatého dvojdukáta pripomína pozoruhodnú osobnosť „kráľa železného a zlatého“.

Keď bol Přemysl Otakar II. v bitke na Moravskom poli porazený a zajatý, nepriateľskí vojaci sa utrhli z reťaze. Aj napriek tomu, že ho mali ušetriť, ubili a ubodali ho na smrť, a nakoniec mu jedným mocným sekom rozpolili lebku. Nabalzamované telo českého kráľa potom bolo vystavené na verejnosti, aby nebolo pochýb o tom, že skutočne padol. Jeho pozostatky potom boli mnohokrát premiestené, lenže vdova Kunhuta ani syn Václav II. pre ne nedokázali zabezpečiť dôstojné miesto. Až Karol IV., ktorý mal odkaz přemyslovských predkov vo veľkej úcte, nechal svojho pradeda pochovať v novej kráľovskej hrobke v Katedrále svätého Víta. Přemyslove kosti tu spočinuli pod náhrobnou doskou so sochou rytiera v zbroji, kráľovskom rúchu a s korunou na hlave. Pomník z parlerovskej huty tak pripomenul, že Přemysl Otakar II. bol nielen veľký panovník, ale aj vojvodca, ktorý do bitky osobne a bez zaváhania viedol ťažkú jazdu…

Medailér Mgr. Petr Horák venoval averznú stranu desaťdukáta vernému vyobrazeniu kráľovej tumby zboku. Opis uvádza HROBKA PŘEMYSLA OTAKARA II. Doplnkovými motívmi je  rozeta z kláštora Zlatá Koruna, ktorý kráľ založil. Reverzná strana, ktorá je spoločná pre všetky štyri razby Dukátovej série, potom predstavuje kráľove relikvie. Jeho lebku, ktorá bola rozťatá v bitke na Moravskom poli, pohrebnú korunu a latinský opis prevzatý z tohto klenotu – HIC SUNT OSSA OTACARI INCLITI REGIS BOHEMIE QUINTI (Tu sú kosti Otakara, slávneho piateho českého kráľa).

Zlatá razba, ktorej hmotnosťou je desaťnásobok hmotnosti jedného dukáta, vychádza v náklade majúcom len 100 kusov. Jej špecifikácie sú inšpirované prvorepublikovými svätováclavskými dukátmi.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31834-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
34,91 g
Priemer
42 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...