Zlatý dukát Kult osobnosti - Karl Marx proof

Zlatý dukát Kult osobnosti - Karl Marx proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
august 2022
Emisný náklad
300 ks
Cena
400,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Kult osobnosti

Na druhom zlatom dukáte Českej mincovne z cyklu s názvom Kult osobnosti sa objavuje kontroverzná postava Karla Marxa.

Nemecký filozof Karl Marx
sa ako mladý revolucionár osobne zúčastnil prevratných udalostí roku 1848, ktoré viedli ku konci feudalizmu v Európe, a potom na vlastné oči poznával tvrdú realitu britského liberálneho kapitalizmu. Bol výborným pozorovateľom a dospel k záveru, že základom dejín je triedny boj alebo nenávisť medzi dvomi skupinami ľudí. Týmito skupinami sú vždy vládnuci a ovládaní – utlačovatelia a utlačovaní. Marx bol presvedčený, že po zániku otrokárskej a feudálnej triednej spoločnosti musí nastať aj koniec kapitalizmu, v ktorom proti sebe stojí proletariát a buržoázia. Súdobý konflikt robotníkov a kapitalistov, ktorí ich vykorisťujú, mal podľa neho vyvrcholiť zrušením súkromného vlastníctva výrobných prostriedkov a nastolením komunistickej spoločnosti. V tejto beztriednej utópii by potom vládla spravodlivosť, ktorú vystihuje heslo: „Každý podľa svojich možností, každému podľa jeho potrieb.“  Ušľachtilá myšlienka, s ktorou na prvý pohľad nejde nesúhlasiť a ktorá je dnes rovnako aktuálna ako v 19. storočí, však mala početné medzery. Marx sa totiž dopúšťal kreatívnej práce s faktmi a využíval jen také údaje, ktoré potvrdzovali jeho tézy. Sám potom neváhal parazitovať z cudzej práce a využívať sympatizantov, ktorí ho finančne podporovali. Pochopiteľne nejde nespomenúť aj skutočnosť, že Marxovo dielo položilo základ, na ktorom do dnešných dní stavajú všetky komunistické diktatúry sveta. Ich mocichtiví predstavitelia teóriu o triednom boji zmanipulovali tak, aby slúžila ich vlastným cieľom… 

Averzná strana dukáta, ktorý je dielom
akademického sochára Jiřího Dostála, predstavuje charakteristický portrét Karla Marxa doplnený jeho menom a životnými dátami v angličtine. Reverznej strane potom dominuje titul a rok vydania Marxovej najvýznamnejšej knihy – DAS KAPITAL, 1867. To, ako komunistické režimy postavili Marxovo dielo na hlavu, symbolizuje obrátené písmeno A spolu s kosákom a kladivom, ich kombinácia tvorí písmeno P.

Súčasťou každého dukáta je špeciálna príloha, ktorá ponúka objektívny pohľad na Karla Marxa očami historika Pavla Kosatíka.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31760-651
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
3,49 g
Priemer
20 mm
Balenie
Šedý papírový box
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...