Zlatý dukát Kult osobnosti - Josif Stalin proof

Zlatý dukát Kult osobnosti - Josif Stalin proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
január 2023
Emisný náklad
300 ks
Cena
430,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Kult osobnosti

Na štvrtom zlatom dukáte Českej mincovne z cyklu s názvom Kult osobnosti sa objavuje opovrhnutiahodná postava Josifa Vissarionoviča Stalina.

„Storočia prejdú, ale každá generácia bude považovať nás za najšťastnejších smrteľníkov, za najšťastnejších mužov, pretože sme išli v storočí všetkých storočí, pretože sme mali česť vidieť Stalina, nášho inšpirujúceho vodcu. Všetko patrí tebe, vodca našej veľkej krajiny. A keď žena, ktorú milujem, porodí dieťa, prvé slovo, ktoré musí toto dieťa povedať, bude: Stalin.“ Tento chválospev vyjadruje, ako silný kult osobnosti sa Stalinovi podarilo vybudovať v dobe, keď bol neobmedzeným vládcom Sovietskeho zväzu. Stálo ho to mnoho obozretnosti, úsilia a hlavne krutosti. Nemilosrdne likvidoval skutočných aj domnelých odporcov – podnikateľov, roľníkov, inteligenciu aj oddaných súdruhov. K jeho obľúbeným nástrojom patrili vykonštruované procesy, krvavé popravy a neľudské pracovné tábory, kam posielal každého, kto sa mu len trochu znepáčil. Na každý rok Stalinovej totalitnej vlády v období 1929 – 1953 pripadol najmenej jeden milión uväznených alebo zavraždených Sovietov. Ďalšie milióny zahynuli hladom… Navzdory týmto zverstvám Stalina mnohí ľudia rešpektovali, obdivovali a úprimne milovali. „Je neprípustné a cudzie duchu marxizmu-leninizmu povýšiť, premeniť jednu osobu na nadčloveka s nadprirodzenými vlastnosťami podobnými vlastnostiam boha,“ vyhlásil Stalinov nástupca Nikita Chruščov, ale kult „Muža z ocele“ nezlomil. Aj dnes ho mnoho obyvateľov krajín bývalého Sovietskeho zväzu nepovažuje za masového vraha, ale za človeka, ktorý sa zaslúžil o industrializáciu a ktorý ich doviedol k víťazstvu v druhej svetovej vojne…

Averzná strana dukáta, ktorý je dielom akademického sochára Jiřího Dostála, predstavuje charakteristický Stalinov portrét. „Reverznú stranu zapĺňa kompozícia inšpirovaná päťcípou hviezdou, ktorá symbolicky vyjadruje rozpínavosť a brutalitu doby stalinizmu. Dole, v dvoch riadkoch, je latinkou voľne prepísaný Stalinov citát: NĚT ČELOVĚKA, NĚT PROBLEMY (Nie je človek, nie sú problémy). Písmená v priestore hviezdy sú skratkami ruských slov: G – gulag, K – kazni (popravy), C – cilka (vyhnanstvo),“ vysvetľuje autor.

Neoddeliteľnou súčasťou emisie je špeciálna príloha, ktorá ponúka objektívny pohľad na Josifa Stalina očami historika Pavla Kosatíka.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31764-651
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
3,49 g
Priemer
20 mm
Balenie
Šedý papírový box
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...