Zlatý dukát Kult osobnosti - Che Guevara proof

Zlatý dukát Kult osobnosti - Che Guevara proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
august 2023
Emisný náklad
300 ks
Cena
430,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Kult osobnosti

Na šiestom zlatom dukáte Českej mincovne z cyklu s názvom Kult osobnosti sa objavuje kontroverzná postava Che Guevaru.

Keď sa študent medicíny menom Ernesto Guevara vydal na cestu po Južnej Amerike, stal sa svedkom srdcervúcej biedy – chudoby, hladu a chorôb. Vyrazil z Argentíny a navštívil Kolumbiu, Čile, Venezuelu, Peru, Ekvádor a Panamu, kde poznal neuveriteľnú nerovnosť medzi ľuďmi. V Guatemale potom na vlastnej koži zažil, ako CIA podporila puč proti demokraticky zvolenej vláde, a tak si vytvoril neochvejný životný názor: USA sú imperialistickou mocnosťou, ktorá vykorisťuje Latinskú Ameriku a bránia jej vládam, aby vytvorili spravodlivú spoločnosť. Mladý vzdelanec, ktorý bol vyzbrojený ľavicovými teóriami, bol presvedčený, že jediným riešením tejto nespravodlivosti je svetová revolúcia v duchu proletárskeho internacionalizmu. V Mexiku sa zoznámil s ďalším marxistickým revolucionárom – Fidelom Castrom, ktorý pripravoval zvrhnutie kubánskeho diktátora, ktorý sa tešil podpore Spojených štátov. Stali sa vernými súdruhmi a spoločne potom viedli dvojročnú partizánsku kampaň, ktorá z Kuby urobila „ostrov slobody“. Práve vtedy získal Guevara svoju prezývku Che, lebo toto slovíčko, ktoré je možné preložiť ako „hele“, často používal. V novej kubánskej vláde zastával Che Guevara mnoho kľúčových rolí – bol ministrom priemyslu, prezidentom národnej banky, inštruktorom ozbrojených síl, vyslancom kubánskeho socializmu, ale aj katom politických oponentov. Bol presvedčený, že guerillovú vojnu je možné vyviezť do krajín Južnej Ameriky, Ázie aj Afriky, a práve to sa mu stalo osudným. Po neúspešnom ťažení v Kongu sa vydal do Bolívie, kde bol po roku márneho boja zajatý a s pomocou CIA popravený. Nespokojný rojko sa stal mučeníkom, večnou inšpiráciou aj romantickou a kontroverznou ikonou…

Averzná strana dukáta, ktorá je dielom akademického sochára Jiřího Dostála, predstavuje charakteristický portrét Che Guevaru s baretom na hlave doplnený o jeho meno a životné dátumy. Na reverznej strane autor umiestnil revolucionárov citát „REVOLUCE MUSÍ BÝT NENÁVIST A ZABÍJENÍ“ podložený kubánskou vlajkou.

Neoddeliteľnou súčasťou emisie je špeciálna príloha, ktorá ponúka objektívny pohľad na Che Guevaru očami historika Pavla Kosatíka.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31867-651
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
3,49 g
Priemer
20 mm
Balenie
Šedý papírový box
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...