Zlatý dukát Doba Karola IV. - Karlov most proof

Zlatý dukát Doba Karola IV. - Karlov most proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
marec 2014
Emisný náklad
1000 ks
Cena
430,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Ťažko by sme v českej histórii hľadali ďalšieho panovníka, ktorý svojej vlasti venoval takú mimoriadnu pozornosť ako Karol IV. Ako poctu jeho zásluhám pripravila Česká mincovňa unikátnu sériu Doba Karola IV., ktorá oslavuje tri pamiatky spojené s rozkvetom našej krajiny - Karlov most, Karlštejn a Katedrálu sv. Víta. Český a nemecký kráľ a rímsky cisár Karol IV. sa narodil 14. 5. 1316 v Prahe. Bol najstarším synom Jána Luxemburského a Elišky Přemyslovny. Po narodení dostal meno poplatné rodu Přemyslovcov - Václav. Detstvo strávil na výchove vo Francúzsku, kde dostal kvalitné vzdelanie.

Po svojom návrate do Čiech zbadal Karol IV. len zúbožené kráľovstvo. Rozhodol sa teda navrátiť svojej vlasti lesk a slávu. Vydal mnohé dôležité listiny, založil početné inštitúcie a rozhodol o význačných stavbách, ktoré doteraz odrážajú veľkosť panovníkovho ducha. Založil Pražské vysoké učení, a tak urobil Prahu európskym centrom vzdelanosti. Založil Nové Mesto pražské, ktorého centrom sa stalo dnešné Karlovo námestie. Pražský hrad sa za jeho vlády dočkal obnovy kráľovského paláca, pokračovania prác na Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtecha a Kaplnke sv. Václava. Ďalším jeho počinom a jedným zo svetoznámych symbolov Prahy je Karlov most.

Karlov most spája Staré Mesto s Malou Stranou. Je dlhý cez pol kilometra a tvorí ho 16 oblúkov. Na začiatku mosta je z Malej Strany väčšia a menšia malostranská mostová veža, zo strany Starého Mesta potom Staromestská mostová veža. Pamiatka je unikátnou umeleckou galériou pod šírym nebom, most je zdobený 30 prevažne barokovými súsošiami, z ktorých najstarší je Ján Nepomucký z roku 1683, ktorý má Prahu chrániť pred povodňami. Umučené telo práve Jána Nepomuckého bolo z mosta v roku 1393 zvrhnuté na príkaz Václava IV. V mieste zvrhnutia sa na kamennom zábradlí nachádza preslávený kovový krížik.

V priestore, kde most stojí, býval najprv priechod cez zviazané klady. Z 10. storočia sú už doklady o drevenom moste. Ten však zle odolával väčšej vode. Vladislav II. teda nechal postaviť okolo roku 1170 kamenný most, ktorý niesol meno Juditin. Ani ten však neodolal povodni v roku 1342. Do dnešného dňa sa z Juditinho mosta zachoval románsky reliéf vnútri menšej malostranskej veže.
Základný kameň súčasného Karlovho mosta položil kráľ v roku 1357 a na jeho stavbu prizval architekta Petra Parlera, ktorý svoj nezmazateľný rukopis vtlačil aj do Katedrály sv. Víta či Staromestskej mostovej veže. Most pôvodne známy ako Kamenný či Pražský sa staval z pieskovcových kvádrov a bol dokončený v roku 1402. Bol to jediný pražský most cez Vltavu až do roku 1845. Meno po Karolovi IV. nesie až od roku 1870.

Zlatý dukát Karlov most zo série Doba Karola IV. nesie nezameniteľný rukopis známeho českého medailéra MgA. Josefa Oplištila. Ten na averze vyobrazil Karlov most v celej jeho kráse počnúc Staromestskou mostovou vežou až k obom vežiam mostovým na Malej Strane. Reverzu potom dominuje portrét panovníka obklopeného slávnymi stavbami, na ktoré dal za svojej vlády podnet. Nápisy na reverze uvádzajú názov série a tiež letopočty kráľovho narodenia a úmrtia. Zlatý dukát je vydaný v limitovanej sérii 1000 ks.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
30934-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
3,49 g
Priemer
20 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...