Strieborná uncová medaila Doba Karola IV. - Karlštejn proof

Strieborná uncová medaila Doba Karola IV. - Karlštejn proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
marec 2014
Emisný náklad
5000 ks
Cena
66,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Doba Karola IV.

Obdobie vlády Karola IV. so sebou prinieslo obrovský rozmach českej krajiny, jeho činy však ovplyvňovali celú strednú Európu. Česká mincovňa ukazuje túto éru hodnotnou sériou Doba Karola IV.
Praha sa v 14. storočí stala nielen politickým strediskom, ale aj významným centrom vzdelanosti. Počas svojho života (1316 - 1378) Karol IV. vybudoval nový kráľovský palác, založil Nové Mesto v Prahe, podporil dostavbu Katedrály sv. Víta, nechal postaviť Karlov most a hrad Karlštejn a založil mnoho kláštorov. Karol IV. bol človek na svoju dobu neobyčajne učený a bol si vedomý významu vzdelanosti - založil teda v Prahe prvú univerzitu v strednej Európe. K jeho významným politickým počinom patrila napríklad Zlatá bula, ktorou okrem iného zabezpečil právo slobodnej voľby českého kráľa v prípade, že by vymrel panovnícky rod. Karol IV. tiež založil krajiny Koruny českej, inštitúciu, ktorá bola nadradená českému kráľovi aj stavovskej obci.

Hrad Karlštejn má úplne výnimočné postavenie medzi českými hradmi. Mal pôvodne slúžiť ako dôstojné miesto na uloženie kráľovských pokladov, svätých relikvií a korunovačných klenotov. Jeho základný kameň bol položený 10. júna 1348 arcibiskupom Arnoštom z Pardubíc. Samotná stavba potom prebiehala v rokoch 1348 - 1357. Vnútorná výzdoba bola dokončená v roku 1365.
Hrad je situovaný približne 30 km od Prahy v Chránenej krajinnej oblasti Český kras. Ide o veľmi dômyselnú a pritom pôsobivú stupňovitú stavbu zloženú z architektonických skvostov počnúc Studničnou vežou, budovou Markgrófstva, Hodinovou vežou až po Cisársky palác Mariánsku vežu Veľkú vežu. Súčasťou Karlštejna je preslávená Kaplnka Svätého kríža, najväčšia svojho druhu na svete, s 129 doskovými obrazmi gotického maliara Majstra Theodorika. Ďalším unikátom je hradná studňa hlboká 81 metrov, ktorá nemá vlastný prameň a voda do nej bola privádzaná z potoka pod hradom. Okov bol vyťahovaný a spúšťaný ľuďmi šliapajúcimi v kolese.
Od roku 1918 je hrad vo vlastníctve štátu a je sprístupnený pre verejnosť. V roku 1962 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Česká mincovňa sa v sérii Doba Karola IV. rozhodla vzdať hold veľkolepým pamiatkam, ktorých stavbu za svojej vlády panovník inicioval. Jednotlivé strieborné medaily aj zlaté dukáty z tejto série sú pripomienkou Karlštejna, Karlovho mosta a Katedrály sv. Víta. Autorom skvostných predlôh je skúsený výtvarník MgA. Josef Oplištil. Averz striebornej uncovej medaily Karlštejn zdobí pohľad na majestátny hrad a dvojjazyčný názov stavby. Reverzu dominuje portrét panovníka obklopeného slávnymi stavbami, na ktoré dal za svojej vlády podnet. Nápisy na reverze uvádzajú názov série a tiež letopočty kráľovho narodenia a úmrtia. Investičná medaila z rýdzeho striebra bude vydaná v náklade 5000 ks.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
30927-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...