Strieborná medaila Doba Karola IV. - Karlov most proof

Strieborná medaila Doba Karola IV. - Karlov most proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
marec 2014
Emisný náklad
2000 ks
Cena
40,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Doba Karola IV. To je názov ďalšej mimoriadnej tematickej série, ktorú pripravila pre zberateľov nadšených drahými kovmi a národnou históriou Česká mincovňa. Séria zahŕňa tri motívy, ktoré sú spracované na strieborných pamätných medailách a zlatých dukátoch. Každý z nich predstavuje jeden zo vznešených symbolov karolínskej doby - Katedrálu svätého Víta, Karlštejn a Karlov most.
Všetky tri toľko obdivované stavby inicioval práve Karol IV. Hoci bol cisárom a rímskym kráľom, nemeckým, lombardským a arelátskym kráľom, cítil sa predovšetkým českým kráľom. Toto poslanie plnil celý svoj život s veľkým nasadením sprevádzaný hlbokou a pevnou vierou. Za jeho vlády preto vyrástlo mnoho úchvatných cirkevných stavieb. Zaslúžil sa o to, že sa Praha stala v čase jeho panovania hlavným mestom Svätej ríše rímskej a jej sláva nezhasla ani po storočiach. Za svoje zásluhy pre české krajiny získal na veky prezývku Otec vlasti.

Karlov most spája Staré Mesto s Malou Stranou. Je dlhý cez pol kilometra a tvorí ho 16 oblúkov. Na začiatku mosta je z Malej Strany väčšia a menšia malostranská mostová veža, zo strany Starého Mesta potom Staromestská mostová veža. Pamiatka je unikátnou umeleckou galériou pod šírym nebom, most je zdobený 30 prevažne barokovými súsošiami, z ktorých najstarší je Ján Nepomucký z roku 1683, ktorý má Prahu chrániť pred povodňami. Umučené telo práve Jána Nepomuckého bolo z mosta v roku 1393 zvrhnuté na príkaz Václava IV. V mieste zvrhnutia sa na kamennom zábradlí nachádza preslávený kovový krížik.

V priestore, kde most stojí, býval najprv priechod cez zviazané klady. Z 10. storočia sú už doklady o drevenom moste. Ten však zle odolával väčšej vode. Vladislav II. teda nechal postaviť okolo roku 1170 kamenný most, ktorý niesol meno Juditin. Ani ten však neodolal povodni v roku 1342. Do dnešného dňa sa z Juditinho mosta zachoval románsky reliéf vnútri menšej malostranskej veže.
Základný kameň súčasného Karlovho mosta položil kráľ v roku 1357 a na jeho stavbu prizval architekta Petra Parlera, ktorý svoj nezmazateľný rukopis vtlačil aj do Katedrály sv. Víta či Staromestskej mostovej veže. Most pôvodne známy ako Kamenný či Pražský sa staval z pieskovcových kvádrov a bol dokončený v roku 1402. Bol to jediný pražský most cez Vltavu až do roku 1845. Meno po Karolovi IV. nesie až od roku 1870.

Plastika Karlovho mosta vyobrazená na averze medaily ponúka pohľad na pamiatku v nečakanej perspektíve - od Staromestskej mostovej veže v popredí až po obe mostové veže na Malej Strane. Reverzu potom dominuje portrét panovníka obklopeného slávnymi stavbami, na ktoré dal za svojej vlády podnet. Nápis na reverze uvádza názov série a tiež letopočty kráľovho narodenia a úmrtia. Autorom predlohy je vyhlásený český medailér MgA. Josef Oplištil. Pamätná medaila z rýdzeho striebra bude vyrazená v limitovanej sérii 2000 ks.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
30931-711
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
10 g
Priemer
30 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...