Strieborná uncová medaila Doba Karola IV. - Katedrála sv. Víta proof

Strieborná uncová medaila Doba Karola IV. - Katedrála sv. Víta proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
marec 2014
Emisný náklad
5000 ks
Cena
66,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Doba Karola IV.

Česká mincovňa pripravila emisiu jedinečnej série, ktorá nesie názov Doba Karla IV. Vláda tohto panovníka sa niesla v znamení rozkvetu krajín Koruny českej, o ktorý sa zasadzoval svojimi rozhodnutiami na poli politickom i kultúrnom. Séria strieborných medailí a zlatých dukátov oslavuje tri epochálne stavby, ktoré začali vznikať v 14. storočí z rozhodnutia kráľa Karola IV. a ktoré sú svetoznámou národnou pýchou - Karlov most, Karlštejn a Katedrála sv. Víta.

Karol IV. si za sídlo českého a rímskeho panovníka vybral Prahu a počas svojho života vykonal veľa pre jej zveľadenie. V roku 1338 nechal vybudovať radnicu na Starom Meste a o desať rokov neskôr založil Nové Mesto pražské s centrom na Václavskom námestí, predtým konský trh. Praha sa stala mestom remeselníkov a obchodníkov, kde vznikali nové veľkolepé cirkevné stavby. Karol IV. bol veľmi zbožný a prial si v Prahe vytvoriť nový Jeruzalem. V roku 1348 potom z úcty k vzdelanosti založil v Prahe univerzitu, prvú svojho druhu v strednej Európe.

Karol IV. bol neobyčajne vzdelaný a vnímavý muž. Poznal preto veľmi dobre gotický katedrálny sloh, s ktorým sa stretol vo Francúzsku, kde bol vychovaný. Rozhodol sa teda pre stavbu katedrály, ktorá mala svojou veľkoleposťou prekonať francúzske predlohy. K takémuto kroku však potreboval skúseného staviteľa, povolal teda z Avignonu Mateja z Arrasu. K spoločnému položeniu základného kameňa Katedrály sv. Víta došlo 21. 11. 1344 Karolom IV., jeho otcom Jánom Luxemburským a arcibiskupom Arnoštom z Pardubíc. Súčasne došlo k povýšeniu pražského biskupstva na arcibiskupstvo. Potom začal stavať Matej z Arrasu svoje preslávené dielo, avšak v roku 1352 zomrel. Po Matejovej smrti práce ešte niekoľko rokov pokračovali podľa jeho plánov, v roku 1356 sa však pokračovania ujal nemecký staviteľ Peter Parler a neskôr aj jeho synovia. Parlerov štýl bol oproti Matejovmu zreteľne voľnejší a niesol známky neskorej gotiky.

Vo vízii Karola IV. ďalej pokračoval Vladislav II. Jagelovský so staviteľmi Hanušom Spiessom Benediktom Riedom. Do stavby monumentu však zasiahol aj živel. Keď v roku 1541 vypukol požiar na Malej Strane a Hrade, všetky drevené prvky katedrály zhoreli, bol poškodený zvon a zničené trojlodie. Opravu zaštítil Ferdinand I., na prácu si pozval Paola della Stellu a neskôr Bonifáca Wohlmuta. Dielo bolo dokončené na konci 16. storočia, v roku 1621 bol chrám znovu vysvätený v nadväznosti na pobielohorský vývoj. Odvtedy došlo k početným menším úpravám monumentu. Ku konečnej dostavbe došlo až Svätovítskou jednotou na prelome 19. a 20. storočia a v roku 1929, pri príležitosti milénia zavraždenia sv. Václava, bol chrám vysvätený. Medzi rokmi 1920 a 1997 sa pre svätyňu používal názov Chrám sv. Víta, roku 1997 obnovil vtedajší kardinál  a pražský arcibiskup Miloslav Vlk jeho pôvodný názov Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtecha.

Návrh investičnej medaily Katedrála sv. Víta pripravil erudovaný medailér MgA. Josef Oplištil. Na averze stvárnil katedrálu z netradičnej a pôvabnej vtáčej perspektívy. Reverzu potom dominuje portrét panovníka obklopeného slávnymi stavbami, na ktoré dal za svojej vlády podnet. Nápisy na reverze uvádzajú názov série a tiež letopočty kráľovho narodenia a úmrtia. Česká mincovňa pripravila striebornú uncovú medailu v limitovanej sérii 5000 ks.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
30929-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...