Zlatá zberateľská medaila s motívom 200 Kč bankovky J. A. Komenský stand

Zlatá zberateľská medaila s motívom 200 Kč bankovky J. A. Komenský stand

Stav skladu
Na požiadanie
Dátum emisie
marec 2014
Emisný náklad
50 ks
Orientačná cena
Na požiadanie
vrátane DPH

Popis

Predstavujeme vám vlajkovú loď Českej mincovne. Počin vznikol zo spolupráce dvoch vynikajúcich umelcov spojených s českou menou. Autor českých bankoviek Oldřich Kulhánek a autor českej dvadsaťkorunáčky Vladimír Oppl spolu vytvorili štyri unikátne medaily. Tento rok prácu zosnulého Oldřicha Kulhánka prevzala jeho dcéra Klára Melichová. Vytvorila pre zákazníkov Českej mincovne umelecké dielo mimoriadnej kvality a vysokej zberateľské hodnoty. Dielo, ktoré v sebe dokonale snúbi výtvarný a sochársky um dvoch popredných českých umelcov.

V roku 2014 vydávame už piatu v rade pamätných medailí inšpirovaných českými bankovkami - zlatú zberateľskú medailu s portrétom Jána Amosa Komenského na motívy českej dvestokorunáčky. Reverz zberateľskej medaily odráža symboliku prenosu poznatkov a skúseností - spojené ruky dieťaťa a dospelého, toľko rozvíjané Komenského myšlienky.

Jan Amos Komenský sa nestal známym iba ako pokrokový pedagóg a spisovateľ. Národ v Komenskom vidí vlastenca, ktorý ho vrelo miloval a ktorý spolu s ním prežíval jeho utrpenie po Bielej hore. Komenského myšlienky dodávali Čechom silu v čase plnom beznádeje. Jan Amos Komenský bol, tiež ako posledný biskup jednoty bratskej, veľmi zbožný, súčasne však bol vo svojej viere tolerantný a usiloval sa o porozumenie medzi cirkvami. Jeho úcta k humanizmu, poznaní a láska k pravde ďaleko presiahli svoju dobu a nesú v sebe naliehavý odkaz pre všetky generácie. Jeho dielo je považované za ucelenú metodiku človečenstva.

Zberateľská medaila s portrétom Jana Amosa Komenského, jedného z najväčších českých mysliteľov, filozofov a spisovateľov, vychádza v limitovanom náklade 50 kusov. Medaily sú ručne číslované na hrane a ku každej dostane zákazník certifikát zo Státní tiskárny cenin a autorský list z ručného papiera s vyobrazením medaily a podpisom oboch autorov.

Medaily z Českej mincovne sú ozdobou každej zbierky. Na rozdiel od investičných mincí a zliatkov si držia svoju hodnotu vďaka umeleckému spracovaniu a obmedzenému nákladu.

Príklad zhodnotenia vašej investície do umelecky spracovaného drahého kovu:

Zlatá medaila vydaná na uctenie pamiatky Václava Havla sa za necelé dva roky zhodnotila o 20 % aj napriek poklesu ceny zlata na burze (v deň emisie sa cena zlata pohybovala na úrovni 1 700 USD / oz). Zlatá medaila k 75. narodeninám Karla Gotta s poradovým číslom 77 bola hneď po vypredaní emisie vydražená za 80 000 Kč (emisná cena bola stanovená na 55 000 Kč).

Rozhodnutie rozšíriť svoje rodinné imanie o takúto jedinečnú medailu je bezpochyby sviatočnou udalosťou. Výnimočnosť tohto okamihu môže podčiarknuť aj účasť na razení medaily v Českej mincovni , ktorú vám ponúkame ako pozornosť.

Spýtali sme sa autorky Kláry Melichovej: Tvoriť návrh pre jednu z najdrahších zlatých medailí u nás je veľká zodpovednosť. Vnímali ste to tak počas tvorby?

Sprvu ma to samozrejme zaskočilo, keď ma Česká mincovňa oslovila s týmto návrhom. Ale keď som zistila, že to zvládnem vyriešiť, tak som sa do toho pustila. Zažila som však aj krátky ťažší okamih, keď som 28. januára, v deň výročia otcovho úmrtia, návrh dokončovala. Z monitora na mňa pozeral portrét Jana Amosa Komenského a vedľa som mala vystavenú otcovu fotografiu. Tak som to brala naozaj tak, že mi to tu zostalo, aby som to dokončila. Bolo to znamenie.

 

Zlatá kilogramová zberateľská medaila s motívom 200 Kč bankovky J. A. Komenský bude vyrazená v prísne limitovanej sérii 50 ks ručne číslovaných na hrane.

Špecifikácia

Číslo
30907-630
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Vladimír Oppl
Autor reverzu
ak. soch. Vladimír Oppl
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
1000 g
Priemer
85 mm
Balenie
Drevené etui tmavé drevo
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...