Zlatý 40-dukát Přemysla Otakara I. stand

Zlatý 40-dukát Přemysla Otakara I. stand

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
máj 2012
Emisný náklad
100 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Přemysl Otakar I. (nemecky Ottokar I. Přemysl; asi 1155/1167? - 15. decembra 1230) bol české knieža a tretí český kráľ (1198 - 1230) z rodu Přemyslovcov. Ako prvému českému kráľovi sa mu podarilo dedične zaistiť kráľovský titul aj pre potomkov.
Tento skvelý diplomat sa riadil heslom „účel svätí prostriedky", ale zároveň vedel použiť silu všade tam, kde to považoval za potrebné. S týmto prístupom slávil úspechy v budovaní vzťahu českého kráľovstva voči ríši aj upevňovanie pozície kráľa vnútri krajiny. Za svojej dlhej vlády položil základy stabilného českého štátu, na ktorých stavali jeho nasledovníci.
Na averznej strane je vyobrazená polopostava Přemysla Otakara I., inšpirovaná opukovým reliéfom z Baziliky sv. Jiřího na Pražskom hrade a kráľovou majestátnou pečaťou.
Motív reverznej strany medaily je inšpirovaný podobne ako u 100dukáta kráľovou pečaťou. Obsahuje reliéf so sv. Václavom na tróne a latinským nápisom, ktorý využíva nebeskú autoritu sv. Václava, v ktorého mene kráľ Přemysl Otakar I. drží české kráľovstvo. Svätca dopĺňajú detaily zo spomínaného reliéfu s kľačiacim kráľom.

Limitovaný náklad 100 ks.

Špecifikácia

Číslo
30686-630
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
139,5 g
Priemer
50 mm
Balenie
Mahagónové drevené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...