Zlatá trikilogramová mince Karol IV - Zakladateľ a staviteľ stand

Zlatá trikilogramová mince Karol IV - Zakladateľ a staviteľ stand

Stav skladu
Na požiadanie
Dátum emisie
marec 2022
Emisný náklad
30 ks
Cena
246 971,60 €
oslobodené od DPH

Popis

Reliéf veľkolepej zlatej mince Českej mincovne, ktorej hmotnosť je celé tri kilogramy, pripomína kráľa Karola IV., ktorý sa predstavuje v úlohe zakladateľa a staviteľa.

Keď sa Karol IV. ujal vlády, české krajiny boli zanedbané a v troskách. „A my sme našli kráľovstvo tak opustené, že ani jedného hradu nenašli sme slobodného, ktorý by nebol daný do zálohy so všetkým majetkom kráľovským, takže sme nemali kde bývať, iba v domoch mestských ako iný mešťan. A hrad pražský bol taký poškodený, zničený a zborený, že od časov kráľa Otakara bol až do zeme zrútený,“ napísal vo svojej autobiografii muž, ktorý sa bezútešnú situáciu rozhodol riešiť. Pražský hrad premenil na reprezentatívne sídlo, ktorého súčasťou sa stala veľkolepá Katedrála svätého Víta, ktorá bola dielom majstrov staviteľov Mateja z Arrasu a Petra Parlera. Peter Parler vybudoval z poverenia Karola IV. aj mnoho ďalších stavieb – napríklad kamenný most cez Vltavu. Úsilie kráľa, ktorý zo zbedačenej Prahy urobil srdce Svätej ríše rímskej, znamenalo aj vybudovanie Nového Mesta pražského a založenie univerzity – najstaršej severne od Álp a východne od Paríža. Karol IV. nezanedbával ani zvyšok kráľovstva. Aby posilnil moc panovníka, po celej krajine zakladal kráľovské mestá a kráľovské hrady. Výnimočné postavenie získal Karlštejn – postavený ako nedobytná pevnosť na ochranu vladárskych insígnií a svätých relikvií z celej ríše. Nemalú dôležitosť prikladal kostolom a kláštorom, ktoré boli centrami náboženstva, ale aj kultúry. Budoval vinice i kúpele a niet divu, že od Čechov získal láskyplný titul otec vlasti.

Popredný medailér Mgr. Petr Horák vyobrazil na reverznej strane mince nielen Karola IV., ale aj jeho dvorných staviteľov Mateja z Arrasu a Petra Parlera. Busty z trifória Katedrály svätého Víta sprevádzajú erby staviteľov, iniciála zo zakladacej listiny Karlovej univerzity a klenba Kaplnky svätého Václava. Kompozícia averznej strany mince sa skladá z erbov krajín otca vlasti a ďalej z atribútov ostrova Niue, ktorý Českej mincovne poskytuje licenciu na vydávanie vlastných mincí. Medzi tieto nevyhnutné náležitosti patrí meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálna hodnota 24 000 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2021.

Emisný náklad má len 30 kusov trojkilogramových zlatých mincí. Súčasťou luxusného balenia je číslovaný certifikát pravosti od Státní tiskárny cenin.

 

Technický unikát

Vysokohmotnostné mince razíme s pomocou špeciálneho hydraulického lisu, ktorý bol skonštruovaný priamo na tento účel. Ide o jediný stroj svojho druhu na svete – žiadny iný lis nedisponuje takou konfiguráciou a technickými parametrami. Pre jeho rozmery a veľkú hmotnosť sme preň v Českej mincovni museli vybudovať špeciálne pracovisko.

Princíp výroby vysokohmotnostných mincí sa v podstate nelíši od postupu, ktorý sa používa pri razbe ich menších súrodencov. Všetko je však pochopiteľne väčšie, ťažšie a náročnejšie. Zatiaľ čo bežné razidlo váži okolo jednej polovice kilogramu, hmotnosť razidiel určených na výrobu rekordných mincí sa počíta na desiatky kilogramov. Obrábanie týchto nástrojov zaberie celé dni. Sily, ktoré sa používajú pri razbe obrovských mincí, sú astronomické – môžeme prezradiť, že lis vyvinie rovnaký tlak, ako keby ste na seba poskladali niekoľko tisíc osobných automobilov.

Špecifikácia

Číslo
76028-650
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
24000 NZD
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999.9 / 1000
Hmotnosť
3000 g
Priemer
120 mm
Balenie
Dřevěná tmavá etue
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...