Zlatá päťikilogramová minca Karol IV - Manžel a otec stand

Zlatá päťikilogramová minca Karol IV - Manžel a otec stand

Stav skladu
Na požiadanie
Dátum emisie
marec 2022
Emisný náklad
15 ks
Cena
402 804,80 €
oslobodené od DPH

Popis

Majestátna zlatá minca Českej mincovne, ktorej hmotnosť je celých päť kilogramov, je venovaná Karlovi IV. Otec vlasti sa v jej reliéfe predstavuje ako manžel a otec.

Karol IV. bol ženatý celkovo štyrikrát. Išlo o klasické stredoveké dynastické manželstvá, a pri výbere nevesty tak vždy hrala hlavnú rolu diplomacia. Prvou manželkou otca vlasti sa stala Blanka z Valois. Mladík ju miloval skutočnou romantickou láskou a mali spolu dve dcéry. Keď však kráľovná zomrela, bol Karol nútený oženiť sa druhýkrát. Anna Falcká mu síce priviedla na svet vytúženého syna, ale chlapec sa nedožil ani dvoch rokov a na druhý svet ho čoskoro nasledovala aj jeho matka. Necelé štyri mesiace po Anninej smrti sa Karol oženil znovu. Jeho vyvolená Anna Svídnická mala len štrnásť  rokov a pôvodne bola zasľúbená jeho zomrelému synovi. Tretia manželka zaistila otcovi vlasti vplyv nad Sliezskom, porodila mu ďalšiu dcéru a konečne aj vytúženého mužského dediča – budúceho kráľa Václava IV. Narodenie syna bolo osobnou udalosťou, ale správy o jeho príchode na svet vtedy pozorne sledovala celá Európa. Otcovo prianie pokrstiť chlapca menom Václav malo svoje dôvody – sám bol týmto menom pokrstený, bol veľkým obdivovateľom odkazu svätého Václava a v neposlednom rade chcel zdôrazniť, že rod Luxemburgovcov nadväzuje na českú dynastickú tradíciu. Po smrti Anny Svídnickej sa Karol IV. oženil ešte jedenkrát. S Alžbetou Pomoranskou splodil ďalšieho syna, ktorého meno vstúpilo do dejín – Žigmunda Luxemburského.

Reverzná strana mince, ktorá je dielom popredného medailéra Mgr. Petra Horáka, predstavuje figúry Karola IV. a Václava IV. Otec so synom sedí po boku na tróne a držia znaky kráľovskej moci. Kompozícia averznej strany mince sa skladá z erbov krajín otca vlasti a ďalej z atribútov ostrova Niue, ktorý Českej mincovni poskytuje licenciu na vydávanie vlastných mincí. Medzi tieto nevyhnutné náležitosti patrí meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálna hodnota 40 000 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2021.

Emisný náklad má len 15 kusov päťkilogramových zlatých mincí. Súčasťou luxusného balenia je číslovaný certifikát pravosti od Státní tiskárny cenin.

 

Technický unikát

Vysokohmotnostné mince razíme s pomocou špeciálneho hydraulického lisu, ktorý bol skonštruovaný priamo na tento účel. Ide o jediný stroj svojho druhu na svete – žiadny iný lis nedisponuje takou konfiguráciou a technickými parametrami. Pre jeho rozmery a veľkú hmotnosť sme preň v Českej mincovni museli vybudovať špeciálne pracovisko.

Princíp výroby vysokohmotnostných mincí sa v podstate nelíši od postupu, ktorý sa používa pri razbe ich menších súrodencov. Všetko je však pochopiteľne väčšie, ťažšie a náročnejšie. Zatiaľ čo bežné razidlo váži okolo jednej polovice kilogramu, hmotnosť razidiel určených na výrobu rekordných mincí sa počíta na desiatky kilogramov. Obrábanie týchto nástrojov zaberie celé dni. Sily, ktoré sa používajú pri razbe obrovských mincí, sú astronomické – môžeme prezradiť, že lis vyvinie rovnaký tlak, ako keby ste na seba poskladali niekoľko tisíc osobných automobilov.

Špecifikácia

Číslo
76026-650
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
40000 NZD
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999.9 / 1000
Hmotnosť
5000 g
Priemer
120 mm
Balenie
Dřevěná tmavá etue
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...