Zlatá poluncová medaila Jan Blažej Santini- Aichel proof

Zlatá poluncová medaila Jan Blažej Santini- Aichel proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
december 2023
Emisný náklad
99 ks
Cena
1 666,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Medaily bankových súťaží 2023

V roku 2023 si pripomíname 300. výročie úmrtia architekta Jana Blažeja Santini-Aichela. Pri tejto príležitosti vznikla poluncová zlatá medaila Českej mincovne, ktorá je súčasťou voľného cyklu najkrajších nerealizovaných návrhov prihlásených do súťaží Českej národnej banky.

Jan Blažej Santini-Aichel sa narodil v roku 1677 českej matke a talianskemu otcovi. Bol pokrstený v Chráme svätého Víta a vyrastal v Starom Meste. Na svet prišiel telesne postihnutý, a tak nemohol pokračovať v náročnej kamenárskej profesii svojho otca, ale pretože bol prenikavo inteligentný a mal vynikajúcu priestorovú predstavivosť, stal sa architektom. Teóriu aj prax sa naučil v Prahe a potom vyrazil na skusy do Rakúska a Talianska. Po návrate do vlasti svoje myšlienky a pocity pretavil do osobitného štýlu, ktorý vstúpil do dejín ako baroková gotika. Tento český unikát staval na kontraste – využíval dynamické prostriedky baroka a zároveň dokázal pochopiť a uchovať odkaz gotiky. V priebehu necelého štvrťstoročia Santini navrhol takmer stovku stavieb v Čechách a na Morave. Neopakovateľný ráz vtlačil nielen mnohým veľkým a významným areálom – kláštorom a zámkom –, ale aj drobným kaplnkám, kostolíkom či hostincom. Pri práci prepájal znalosti z matematiky a geometrie so zanietenosťou pre židovskú kabalu a kresťanskú mystiku. Zatiaľ čo v interiéroch vytváral priestory s vynikajúcou akustikou a mimoriadnou svetelnou charakteristikou, v exteriéroch preukázal vycibrený cit pre začlenenie stavieb do krajiny. V závere života pracoval súčasne na ôsmich veľkých stavbách po celom území dnešnej Českej republiky. Všetko osobne dozoroval, cestoval stovky kilometrov a celý ten čas pracoval – aj pri ceste v kočiari. Zomrel v roku 1723. Dožil sa necelých 46 rokov, ale jeho odkaz bude žiť naveky…

Ako predloha pri razbe pamätnej medaily poslúžil návrh akademického sochára Zbyňka Fojtů. Odborná komisia Českej národnej banky ho vo výtvarnej súťaži ocenila druhým miestom za „veľmi dobré stvárnenie Kostola Nanebovzatia Panny Márie v Sedlci a Kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelenej hore v kombinácii so stavebnými detailmi“. Zatiaľ čo averznej strane dominujú Santiniho sakrálne stavby, reverz medaily patrí zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou.

Emisný náklad má len 99 kusov. Každá medaila je navyše ručne číslovaná na hrane.

Špecifikácia

Číslo
31859-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak.soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
15,56 g
Priemer
28 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...