Zlatá poluncová medaila Začiatok pravidelného vysielania Československého rozhlasu proof

Zlatá poluncová medaila Začiatok pravidelného vysielania Československého rozhlasu proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
máj 2023
Emisný náklad
99 ks
Cena
1 666,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Medaily bankových súťaží 2023

V roku 2023 si pripomíname 100. výročie začiatku pravidelného vysielania Československého rozhlasu. Pri tejto príležitosti vznikla poluncová zlatá medaila Českej mincovne, ktorá je súčasťou voľného cyklu najkrajších nerealizovaných návrhov prihlásených do súťaží Českej národnej banky.

Dňa 18. mája 1923, 20. hodinu a 15 minútu, sa začala pre Čechoslovákov nová éra informovanosti a zábavy. Československo sa stalo iba druhou európskou krajinou, v ktorej sa začalo pravidelné rozhlasové vysielanie, pričom našich priekopníkov predbehla len britská stanica BBC. Záznam premiérového živého vysielania neexistuje, lebo vtedy ešte nebola k dispozícii nahrávacia technika, ale obsah programu je dobre známy. Po krátkom úvodnom slove nasledovali hudobné čísla – československá hymna zahraná na trúbke, vystúpenie huslistu, čelistu, klaviristu aj opernej speváčky. Pridal sa aj zmoknutý štekajúci pes – vysielalo sa totiž v provizórnych podmienkach skautského stanu. Ten bol vztýčený vedľa vysielača v Kbeloch a domovom Radiojournalu sa stal na jeden a pol roka. Vysielanie sa veľmi rýchlo rozvíjalo a okrem hudby ponúkalo spravodajstvo, predpovede počasia, novinky z burzy či rozhlasové hry. V roku 1924 sa uskutočnil prvý živý športový prenos, v roku 1925 potom prvý priamy prenos koncertu Českej filharmónie, bohoslužby a prejavu prezidenta. Vysielalo sa pre nemeckú, maďarskú a rusínsku menšinu a pre zahraničných poslucháčov. Československý rozhlas zasiahol aj do štátotvorných udalostí. Pri Pražskom povstaní v roku 1945 a pri vpáde vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 sa stal srdcom odporu proti okupantom a jediným zdrojom objektívnych informácií…

Ako predloha pri razbe pamätnej medaily poslúžil návrh akademického sochára Zbyňka Fojtů. Odborná komisia Českej národnej banky ho vo výtvarnej súťaži ocenila druhým miestom. Zatiaľ čo averzná strana medaily predkladá vysielaciu techniku, reverznej strane dominuje historický stan. Obe strany potom spája motív sústredných kružníc, ktoré symbolizujú rozhlasové vysielanie.

Emisný náklad má len 99 kusov. Každá medaila je navyše ručne číslovaná na hrane.

Špecifikácia

Číslo
31856-631
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
15,56 g
Priemer
28 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...