Zlatá medaila Jan Blahoslav proof

Zlatá medaila Jan Blahoslav proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
február 2023
Emisný náklad
99 ks
Cena
1 666,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Medaily bankových súťaží 2023

V roku 2023 si pripomíname 500. výročie narodenia Jana Blahoslava – biskupa Jednoty bratskej. Pri tejto príležitosti vznikla poluncová zlatá medaila Českej mincovne, ktorá je súčasťou voľného cyklu najkrajších nerealizovaných návrhov prihlásených do súťaží Českej národnej banky.

Jednota bratská vznikla v čase českej reformácie ako protestantská cirkev. Pretože sa nepripojila ku katolíkom ani kališníkom, čelila ustavičnému prenasledovaniu. Napriek tomu sa jej podarilo stať sa významnou zložkou českej a moravskej spoločnosti. Z veľkej časti za to vďačila svojmu biskupovi Janovi Blahoslavovi. Tento kňaz, literát, pedagóg a vzdelanec sa hlásil k myšlienkam humanizmu a v mnohom sa podobal svojmu nástupcovi J. A. Komenskému. Humanistické metódy, ku ktorým patrí hľadanie pravdy, návrat k prameňom, systematické triedenie látky či jasný a zrozumiteľný výklad, uplatňoval v širokom spektre činností. Svoju cirkev obhajoval obrannými spismi a pôsobil ako jej historik. Príručky mravne výchovnej, teologickej či hudobnej povahy využíval v pedagogickej službe. Prácou na českej gramatike pomáhal kazateľom aj prekladateľom. Lingvistické záujmy uplatnil pri preklade Nového zákona z hebrejčiny a gréčtiny do češtiny. Jeho práca sa potom stala základom pre ucelený preklad Písma, ktorý vošiel do dejín ako Kralická Biblia. Literárna, vedecká a umelecká hodnota zaraďuje dielo Jana Blahoslava k vrcholným prejavom celonárodnej kultúry.

Ako predloha pri razbe pamätnej medaily poslúžil návrh medailéra Asamata Baltaeva, DiS. Odborná komisia Českej národnej banky ho vo výtvarnej súťaži ocenila druhým miestom. Averzná strana predkladá portrét Jana Blahoslava doplnený o jeho meno a výročné letopočty. Reverzná strana je potom venovaná Šamotulskému kancionálu – súboru duchovných piesní, ktorého redakciou bol Jan Blahoslav poverený. Kompozíciu reverzu dotvárajú ešte názvy ďalších Blahoslavových diel a baránok s koruhvou, ktorý je symbolom Jednoty bratskej.

Emisný náklad má len 99 kusov. Každá medaila je navyše ručne číslovaná na hrane.

Špecifikácia

Číslo
31854-631
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
15,56 g
Priemer
28 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...