Zlatá medaila Dobové pohľadnice - Kde domov můj - Fidlovačka proof
Zlatá medaila Dobové pohľadnice - Kde domov můj - Fidlovačka proof
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Popis
Rad pamätných mincí vyrazených z jednej polovice gramu rýdzeho zlata, ktoré sú zasadené do replík dobových pohľadníc, sa začal iba nedávno, ale už sa zaradil medzi obľúbené stálice Českej mincovne. V roku 2019 sa v pohľadnici namiesto zlatej minimince objavuje výnimočne zlatá minimedaila. Ich témou je divadelná hra Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, ktorá bola uvedená pred 185 rokmi a v ktorej po prvýkrát zaznela budúca česká hymna.
Do širokého záberu pohľadnicovej tvorby, ktorá vznikala koncom 19. storočia, patrí i skupina tzv. žánrových pohľadníc. Popri blahoprajných tlačiach sa sem zaraďujú pohľadnice vlastenecké. Tie boli obľúbené nielen ako forma odkazu, ale slúžili tiež ako výchovný prostriedok v školách. Okienková litografia s motívmi Čiech, Moravy a Sliezska, ktorá poslúžila ako predloha pre balenie medaily, bola vydaná v roku 1900. Tlač predkladá nielen heraldické znaky českých krajín, ale tiež ich pamätné miesta – Hradčany, Vyšehrad, Pernštýn, Velehrad a hora Říp obklopený nápisom KDE DOMOV MŮJ?, ktorý odkazuje na pieseň s rovnakým názvom. Budúca česká hymna autorov Josefa Kajetána Tyla, ktorý napísal slová, a Františka Škroupa, ktorý zložil hudbu, po prvýkrát zaznela v divadelnej hre Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka dne 21. prosince 1834 v pražskom Stavovskom divadle.
Reliéf pamätnej medaily, ktorej autorom je medailér Asamata Baltaev, DiS., predkladá opis KDE DOMOV MŮJ?, časť notového zápisu piesne, letopočet jej vzniku 1834 a vlasteneckú symboliku – siluetu Hradčian a lipové ratolesti.
Emisia, ktorá poteší numizmatikov i filokartisov, predstavuje prírastok do zbierky i hodnotný darček či regionálnu pozornosť. Nie je bez zaujímavosti, že tiež Stavovské divadlo sa v roku 2019 dočkalo pohľadnice od Českej mincovne.