Zlatá investičná minca Zlatá bula sicílska stand

Zlatá investičná minca Zlatá bula sicílska stand

Stav skladu
Do 21 dní
Dátum emisie
september 2022
Emisný náklad
99 ks
Cena
12 495,20 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Přemysl Otakar I. patrí k najvýznamnejším osobnostiam našej histórie – zachránil krajinu na pokraji kolapsu a urobil z nej silné a vážené európske kráľovstvo. Pomohla mu v tom Zlatá bula sicílska, ktorej význam pripomína zlatá minca Českej mincovne s hmotnosťou odvodenou od historických štyridsaťdukátov.

Keď
Přemysl Otakar I., v poradí tretí český kráľ, usadol na trón, jeho krajina bola zamorená korupciou a podvratnými živlami, nepriateľmi domácimi aj zahraničnými. S takouto situáciou sa nemienil zmieriť a hodlal nastoliť poriadok – okrem iného preto, že bol prvým českým kráľom, ktorého titul mali zdediť aj jeho potomkovia. Toto nevšedné privilégium potvrdzovala Zlatá bula sicílska, ktorú v roku 1212 přemyslovskému panovníkovi udelil Fridrich II. ako odmenu za pomoc v boji o ríšsku korunu. Pretože Fridrich v tejto dobe ešte nebol rímskym kráľom, a tak nedisponoval ríšskymi insígniami, opatril súbor listín pečaťou Sicílie, ktorej vládol… Přemysl Otakar I., povzbudený udelením dedičného titulu, potom pri dosahovaní vytýčených cieľov nepoznal kompromis. Pomáhali mu v tom diplomatické schopnosti aj vojenská zdatnosť. Jeho rozvaha mu umožňovala uzatvárať výhodné dohody, ale zároveň bez výčitiek odstraňoval prekážky, ktoré mu stáli v ceste. Keď umieral, odovzdával svojmu synovi Václavovi I. krajinu vnútri pokojnú a svornú, navonok rešpektovanú a obávanú. Právom je tak Přemysl Otakar I. vnímaný ako tvorca silného českého kráľovstva.

Akademický sochár Zbyněk Fojtů
venoval reverznú stranu mince charizmatickému portrétu Přemysla Otakara I. s kráľovskou korunou. Pozadie za kráľom vypĺňa fragment Zlatej buly sicílskej. Historickému dokumentu je venovaná aj averzná strana mince. Pretože ide o mincu vydávanú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesie averz ešte nevyhnutné atribúty tohto emitenta – meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 250 DOLLARS a rok emisie 2022.

Emisný náklad mince je
len 99 kusov.

Špecifikácia

Číslo
76103-610
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
250 NZD
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
139,5 g
Priemer
50 mm
Balenie
Papierové etui čierne s melírovanou vložkou
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...