Zlatá investičná minca Národné divadlo stand

Zlatá investičná minca Národné divadlo stand

Stav skladu
Do 21 dní
Dátum emisie
jún 2021
Emisný náklad
99 ks
Cena
12 541,30 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Praha

Národné divadlo, ktoré je srdcom a dušou českej kultúrnej scény, patrí k najväčším pamiatkam starej Prahy. Hold mu preto vzdáva veľká zlatá minca Českej mincovne, ktorej hmotnosť je odvodená od historických štyridsaťdukátov.

V 19. storočí patrilo vybudovanie vlastného kamenného divadla k otázke českej cti a hrdosti
– malo totiž slúžiť na rozvoj českého jazyka, ktorý bol utláčaný nemčinou, a podporovať produkciu domácej drámy a opery. Vznik Národného divadla umožnila spolupráca všetkých vrstiev obyvateľstva a slávnostné položenie základného kameňa, ku ktorému došlo v roku 1868, sa stalo celonárodnou politickou manifestáciou. Radosť Čechov z vlastného divadla však nemala dlhé trvanie, pretože novorenesančnú budovu, ktorá bola dielom českých najväčších umelcov, zachvátil v roku 1881 ničivý požiar. „Bolo to v piatok, v najčernejší piatok nášho novodobého života národného. K nám na vidiek došla správa o tom najskôr v sobotu na poludnie a dodnes vidím svojho otca, ako s hlavou v dlaniach sedel zdrvený pri stole, a mamičku, ako v kúte plakala,“ napísal básnik Jaroslav Kvapil. Vtedy sa však ukázala skutočná česká súdržnosť – generácia detí sa učí o pokladničkách, do ktorých sa v českých dedinách a mestách vyberalo na obnovu divadla. Už v roku 1883 privítali návštevníkov tóny Smetanovej Libuše a otvorením Národného divadla bolo zavŕšené české národné obrodenie…

Akademický sochár Zbyněk Fojtů
venoval reverznú stranu mince nielen ikonickej novorenesančnej budove Národného divadla, ale tiež soche, ktorá sa nachádza v jej foyer. Plastika Josefa Václava Myslbeka, ktorá predstavuje zosobnenie Hudby, má podobu dievky, ktorá si tlačí k srdcu staročeský hudobný nástroj – takzvané varyto. Averzná strana predkladá strop vstupnej haly divadla, ktorý je unikátnou galériou vlasteneckých lunet Mikoláša Aleša. Pretože ide o mincu vydávanú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesie averz ešte nevyhnutné atribúty tohto emitenta – meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 250 DOLLARS a rok emisie 2021.

Emisný náklad mince má
len 99 kusov.

Špecifikácia

Číslo
75915-610
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
250 NZD
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
139,5 g
Priemer
50 mm
Balenie
Drevené etui - svetlé drevo
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...