Zlatá investičná minca Kňažná Libuša stand

Zlatá investičná minca Kňažná Libuša stand

Stav skladu
Do 21 dní
Dátum emisie
máj 2021
Emisný náklad
50 ks
Cena
29 681,60 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Kňažná Libuša patrí k najznámejším postavám českej mytológie. Preto sa táto veľká žena stala motívom veľkej zlatej mince Českej mincovne s hmotnosťou stodukáta.

Krok,
mýtický vojvoda Čechov, bol vážený, dômyselný a rozvážny muž. Ľudia z celej krajiny sa za ním schádzali, aby ich rozsúdil. Mal tri dcéry: najstaršiu Kazi, čarodejníčku a liečiteľku, prostrednú Tetu, kňažku hovoriacu s duchmi, a najmladšiu Libušu, jasnozrivú veštkyňu, ktorú si ľud zvolil na svoje čelo po Krokovej smrti. Rovnako ako jej otec spravodlivo súdila spory a nezhody medzi ľuďmi, ale boli aj takí, ktorým sa jej postavenie nepáčilo. Výkriky rozhnevaného staršinu „Dlhé vlasy, krátky rozum!“ a „Hanba mužom, ktorým žena vládne!“ vstúpili do dejín. Napriek tomu, že kňažná bola silná a mohla svojho kritika potrestať, ako múdrejšia sa rozhodla ustúpiť a povedala: „Ženská som a ako žena sa správam; že vás nesúdim železnou metlou, zdá sa vám, že málo rozumiem. Je treba, aby ste mali správcu ako ženu prísnejšieho. Majte si ho!“ Z vnuknutia bohov potom určila miesto, kde ľud si našiel svojho nového vládcu. Bol ním bájny Přemysl Oráč, ktorý sa po Libušinom boku stal zakladateľom mocnej dynastie Přemyslovcov…

Reverzná strana mince, ktorá je dielom medailéra
MgA. Josefa Oplištila, ukazuje kňažnú Libušu v okamžiku jasnozrivého vytrženia. „Počas vešteckého rituálu dochádzalo k navodeniu »vyššieho stavu vedomia« pomocou rôznych látok, ktoré sa zahrievali a boli rozmiestnené v kruhu okolo veštiacej osoby. Táto skutočnosť inšpirovala kompozíciu oboch strán mince. Na averznej strane sa nachádza veštecký kruh, z ktorého stúpajú štyri stĺpce dymu. Uprostred kruhu sú umiestené symboly, ktoré sa vzťahujú ku kňažnej Libuše ako vládkyni, ktorá »spravodlivo rozhoduje, keď je čas prekovať meče na pluhy alebo naopak«. Na reverznej strane potom rovnako stúpajú štyri stĺpce dymu a spájajúce sa vo vidine budúcej Prahy, vysvetľuje autor mince. Povesť, podľa ktorej Libuša predpovedala vybudovanie slávneho mesta, pripomína tiež opis na reverznej strane: MĚSTO VIDÍM VELIKÉ, JEHOŽ SLÁVA HVĚZD SE BUDE DOTÝKAT. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averznej strane ešte meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 500 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2021.

Emisný náklad mince je len
50 kusov.

Špecifikácia

Číslo
75914-610
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
500 NZD
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
348,5 g
Priemer
65 mm
Balenie
Drevené etui tmavé drevo
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...