Zlatá investičná minca Slovenský dvojramenný kríž SK stand

Zlatá investičná minca Slovenský dvojramenný kríž SK stand

Stav skladu
Do 21 dní
Dátum emisie
november 2021
Emisný náklad
99 ks
Cena
12 480,30 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Dvojramenný kríž je najväčším symbolom Slovenska. Hold mu preto vzdáva veľká zlatá minca Českej mincovne určená pre slovenských zberateľov a investorov, ktorej hmotnosť je odvodená od historických štyridsaťdukátov.

Dvojramenný kríž,
ktorý je známy aj ako patriarchov, je prastarým náboženským symbolom. Vychádza z tradičného latinského kríža, ktorý pozná každý kresťan, ale v hornej časti má jedno kratšie brvno navyše. To symbolizuje tabuľku, ktorú nechal Pilát Pontský pripevniť nad hlavu ukrižovaného Ježiša Krista, aby pripomínala jeho meno a vinu. Ako sa však tento špecifický kríž stal symbolom Slovenska? V ranom stredoveku bol dvojramenný kríž úradným symbolom cisára Byzantskej ríše, odkiaľ do strednej Európy prišli vierozvestcovia Cyril a Metod, aby šírili kresťanstvo. Kresťanský symbol sa v slovanských krajinách ujal natoľko, že si ho za štátny znak vybralo najskôr Nitriansko a neskôr sa rovnako rozhodla Veľká Morava. Patriarchov kríž zostal v úcte aj po zániku Veľkomoravskej ríše, kde ho ako znak zvrchovanosti a moci začali používať Maďari, ktorí slovanský štát rozvrátili. Symbol uhorských kráľov sa potom vrátil do rúk Slovanov až v revolučnom roku 1848, keď ho Ľudovít Štúr vyhlásil za znak všetkých Slovákov…

Reverznej strane mince, ktorá je dielom
Lenky Nebeskej, DiS., dominuje dvojramenný kríž, ktorý vyrastá z trojice horských vrcholov. Tie podľa legendy zo 17. storočia symbolizujú tri uhorské pohoria s názvom Tatra, Matra a Fatra. „Motív v pozadí doplňuje pás s dekorom inšpirovaným vzormi slovenského ľudového ornamentu,“ dodáva medailérka. Kvetinové ornamenty nájdete aj na averznej strane. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného emitenta, ktorým je ostrov Niue, averz nesie ešte jeho nevyhnutné atribúty – nominálnu hodnotu 250 DOLLARS (NZD), meno a portrét kráľovnej Alžbety II. a rok vydania 2021.

Emisný náklad mince má
len 99 kusov.

Špecifikácia

Číslo
76003-610
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
250 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
139,5 g
Priemer
50 mm
Balenie
Drevené etui tmavé drevo
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...