Zlatá investičná minca 30 rokov Českej republiky stand

Zlatá investičná minca 30 rokov Českej republiky stand

Stav skladu
Do 21 dní
Dátum emisie
december 2023
Emisný náklad
99 ks
Cena
12 625,80 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

V roku 2023 uplynulo 30 rokov od vzniku Českej republiky. Tento historický medzník našej štátnosti pripomína zlatá minca Českej mincovne.

Pokiaľ neberieme do úvahy obdobie druhej svetovej vojny, spoločný štát Čechov a Slovákov existoval od 28. októbra 1918 do 31. decembra 1992. Za toto obdobie sa jeho názov často menil. Mali sme Československú republiku, Česko-Slovenskú republiku, Československú socialistickú republiku aj Českú a Slovenskú Federatívnu Republiku. V roku 1918 bola hlavným motívom vzniku spoločného štátu snaha získať prevahu nad nemeckým a maďarským obyvateľstvom, ale tento dôvod na sklonku druhého tisícročia pominul. Naopak rozdiely medzi Čechmi a Slovákmi sa stále viac prehlbovali. Po dlhých 74 rokoch preto nadišiel čas, aby sa oba národy vydali svojimi vlastnými cestami. Rozchod to bol pokojný. Chaos, ktorý prežili obyvatelia rozpadajúcej sa Juhoslávie a Sovietskeho zväzu, sa v srdci Európy nekonal. „Zamatový rozvod“, ako situáciu nazvali západné médiá, je dodnes uvádzaný ako ukážkový príklad pozitívneho rozdelenia štátu, ktoré môže v konečnom dôsledku viesť k zlepšeniu a utuženiu vzťahov medzi národmi. Obe republiky, Slovensko a Česko, k sebe majú stále blízko – a to nielen zemepisne. Naše kultúry, jazyky, myslenie aj povahy sú si natoľko podobné, že navždy zostaneme „bratia“…

Akademický sochár Zbyněk Fojtů venoval reverznú stranu mince rozličným atribútom českej štátnosti – veľkému štátnemu znaku, hraniciam, prezidentskej štandarde a Katedrále svätého Víta v Prahe. Kompozíciu reverzu dopĺňajú texty ČESKÁ REPUBLIKA, 1. 1. 1993, PRAHA. Averznej strane dominuje brnenská Katedrála svätého Petra a Pavla doplnená nápisom BRNO.  Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovne poskytuje tichomorský ostrov Niue, averz nesie ešte jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 250 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2023.

Veľkú udalosť pripomína veľká minca – hmotnosť zlatej razby je odvodená od historických štyridsaťdukátov.

Špecifikácia

Číslo
76310-610
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
250 NZD
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
139,5 g
Priemer
50 mm
Balenie
Drevené etui tmavé drevo
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...