Zlatá desetikilogramová minca Karel IV - Diplomat a cisár stand

Zlatá desetikilogramová minca Karel IV - Diplomat a cisár stand

Stav skladu
Na požiadanie
Dátum emisie
február 2022
Emisný náklad
5 ks
Cena
925 185,90 €
oslobodené od DPH

Popis

Karol IV., ktorý je nezriedka velebený ako najväčší Čech všetkých čias, sa objavuje v reliéfe najväčšej zlatej mince Českej mincovne. Majestátna razba s hmotnosťou desiatich kilogramov ho predstavuje ako cisára a diplomata.

Len málokto zanechal v našich dejinách takú stopu ako Karol IV. Preslávil sa ako neohrozený bojovník, ale zároveň bol osvieteným mysliteľom, ktorý ovládal päť jazykov a spísal autobiografiu, ktorá slúžila ako poučenie pre jeho nástupcu. Miloval ženy, víno a rytierske turnaje, ale dobre si uvedomoval význam vzdelanosti. Vynikal v delikátnom umení diplomacie a bol majstrom v nadväzovaní dynastických zväzkov. Oporu nachádzal v cirkvi a zaslúžil sa o povýšenie pražského biskupstva na arcibiskupstvo. Ako prvý z českých kráľov bol korunovaný za cisára Svätej ríše rímskej, ale aj keď sa stal jedným z najmocnejších mužov sveta, na české krajiny nezabudol. Ctil odkaz svojich přemyslovských predkov a zbedačenú Prahu premenil na srdce Svätej ríše rímskej. Z nejednotného českého súštátia vytvoril celok zvaný krajiny Koruny Českej, ktorého rozsiahle územie, zahrňujúce Čechy, Moravu, sliezske kniežatstvá, Chebsko, Horné Falcko, Hornú a Dolnú Lužicu, Brandenbursko a ďalšie léna v nemeckej oblasti, spadalo pod priamu vládu českého panovníka. Pre budúcich českých kráľov nechal zhotoviť uchvacujúcu svätováclavskú korunu a zaistil im výsadné postavenie v mnohonárodnostnej ríši, ktoré zaisťovala Zlatá bula Karola IV. Tento najdôležitejší ústavný dokument stredovekej Svätej ríše rímskej bol natoľko premyslený, že platil až do jej zániku v roku 1806.

Reverzná strana mince, ktorá je dielom popredného medailéra Mgr. Petra Horáka, znázorňuje korunovanú bustu Karola IV., ktorý hľadí na mapu svojej európskej ríše s centrom v Prahe. Druhú figúru cisára – tentoraz sediacu na tróne a držiacu znaky moci – nájdete v rekonštrukcii Zlatej buly Karola IV. Kompozícia averznej strany mince sa skladá z erbov krajín otca vlasti a ďalej z atribútov ostrova Niue, ktorý Českej mincovni poskytuje licenciu na vydávanie vlastných mincí. Medzi tieto nevyhnutné náležitosti patrí meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálna hodnota 80 000 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2021.

Emisný náklad má len 5 kusov desaťkilogramových zlatých mincí. Súčasťou luxusného balenia je číslovaný certifikát pravosti od Státní tiskárny cenin.

 

Technický unikát

Vysokohmotnostné mince razíme s pomocou špeciálneho hydraulického lisu, ktorý bol skonštruovaný priamo na tento účel. Ide o jediný stroj svojho druhu na svete – žiadny iný lis nedisponuje takou konfiguráciou a technickými parametrami. Pre jeho rozmery a veľkú hmotnosť sme preň v Českej mincovni museli vybudovať špeciálne pracovisko.

Princíp výroby vysokohmotnostných mincí sa v podstate nelíši od postupu, ktorý sa používa pri razbe ich menších súrodencov. Všetko je však pochopiteľne väčšie, ťažšie a náročnejšie. Zatiaľ čo bežné razidlo váži okolo jednej polovice kilogramu, hmotnosť razidiel určených na výrobu rekordných mincí sa počíta na desiatky kilogramov. Obrábanie týchto nástrojov zaberie celé dni. Sily, ktoré sa používajú pri razbe obrovských mincí, sú astronomické – môžeme prezradiť, že lis vyvinie rovnaký tlak, ako keby ste na seba poskladali niekoľko tisíc osobných automobilov.

Špecifikácia

Číslo
76024-650
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
80000 NZD
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Štandardný
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9
Hmotnosť
10000 g
Priemer
165 mm
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...