Strieborná slov. minca 10 EUR 2020 300. výročie narodenia Maximilliána Hella proof

Strieborná slov. minca 10 EUR 2020 300. výročie narodenia Maximilliána Hella proof

Stav skladu
Skladom
Cena
34,50 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Strieborná minca s nominálnou hodnotou 10 eur bola vyrazená v kvalite proof pri príležitosti 300. výročia narodenia slovenského astronóma Maximiliána Hella.

Maximilián Hell sa narodil blízko dnešnej Banskej Štiavnice. Keď vstúpil do jezuitského rádu, získal prístup k najkvalitnejšiemu vzdelaniu, aké sa mu v 18. storočí mohlo dostať. Študoval filozofiu, teológiu a prírodné vedy – najmä fyziku a astronómiu, ktorá sa stala jeho životným poslaním. Pozoroval nebeská telesá, usporadúval verejné prednášky, vydával odborné ročenky a udržoval kontakt s vedeckým svetom. Stal sa cisársko-kráľovským astronómom a cisárovná Mária Terézia ho poverila vedením hvezdárne viedenskej univerzity. Toto observatórium sa potom stalo centrom prírodovedeckého bádania v habsburskej monarchii. Najväčšou udalosťou v Hellovom živote bolo pozorovanie prechodu Venuše cez slnečný kotúč v roku 1769. Za týmto úkazom sa vydal až za severný polárny kruh, kde potom mimoriadne presne určil paralaxu Slnka a jeho vzdialenosť od Zeme. Hellovo úsilie nezostalo bez odmeny – dočkal sa svetového uznania a stal sa popredným členom učených spoločností v Paríži, Štokholme, Bologni, Kodani, Göttingene, Trondheime a Londýne.

Reverzná strana mince predkladá portrét Maximiliána Hella z obdobia výpravy za polárny kruh – na sebe má typický laponský odev a za ním je vyobrazený prechod Venuše cez Slnko. Kompozíciu reverzu dotvára astronómovo meno a životné letopočty. Averzná strana mince potom nesie postavu hvezdára, ktorý dobovým ďalekohľadom skúma nočnú oblohu. Nevyhnutnými atribútmi euromince sú nominálna hodnota 10 EUR, nápis SLOVENSKO, letopočet emisie 2020 a slovenský štátny znak. To všetko je dielom medailéra Karola Lička.

Mincu vydala Národná banka Slovenska a vyrazila Mincovňa Kremnica.

Špecifikácia

Číslo
84272-721
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
900 / 1000
Hmotnosť
18 g
Priemer
34 mm
Česká mincovna
Loading...