Strieborná slov. minca 10 EUR 2020 300. výročie narodenie Maximilliána Hella stand

Strieborná slov. minca 10 EUR 2020 300. výročie narodenie Maximilliána Hella stand

Stav skladu
Skladom
Cena
29,50 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Strieborná minca s nominálnou hodnotou 10 eur bola vyrazená v kvalite štandard pri príležitosti 300. výročia narodenia slovenského astronóma Maximiliána Hella.

Maximilián Hell, ktorý sa narodil blízko dnešnej Banskej Štiavnice, bol cisársko-kráľovským astronómom. Viedenské observatórium sa pod jeho vedením stalo centrom prírodovedeckého bádania v habsburskej monarchii. Práve z Viedne roku 1761 sledoval prechod Venuše cez slnečný kotúč a vyvrátil názor, že by druhá planéta slnečnej sústavy mala obežnicu. Druhé pozorovanie tohto astronomického úkazu vykonal roku 1769. Tentoraz na pozvanie dánskeho kráľa sa vydal až za severný polárny kruh, kde pri tejto príležitosti študoval aj miestnu faunu, flóru, domorodcov či polárnu žiaru. Expedícia, ktorá viedla z Viedne cez Prahu, Drážďany, Lipsko, Hamburg, Kodaň, Švédsko a nórsky prístav Trondheim, dorazila na ostrov Vardö, kde Hell stanovil paralaxu Slnka a jeho vzdialenosť od Zeme. Napriek jednoduchosti vtedajšieho vybavenia boli jeho výpočty mimoriadne presné – korunovali koordinované úsilie dvoch stoviek astronómov, ktorí pozorovali Venušu na Filipínach, v Bavorsku, v Kalifornii, na Tahiti či v Číne, a Hellovi zabezpečili uznanie svetovej vedeckej obce...

Reverzná strana mince predkladá portrét Maximiliána Hella z obdobia výpravy za polárny kruh – na sebe má typický laponský odev a za ním je vyobrazený prechod Venuše cez Slnko. Kompozíciu reverzu dotvára astronómovo meno a životné letopočty. Averzná strana mince potom nesie postavu hvezdára, ktorý dobovým ďalekohľadom skúma nočnú oblohu. Nevyhnutnými atribútmi euromince sú nominálna hodnota 10 EUR, nápis SLOVENSKO, letopočet emisie 2020 a slovenský štátny znak. To všetko je dielom medailéra Karola Lička.

Mincu vydala Národná banka Slovenska a vyrazila Mincovňa Kremnica.

Špecifikácia

Číslo
84273-720
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
900 / 1000
Hmotnosť
18 g
Priemer
34 mm
Česká mincovna
Loading...