Strieborná minca Slávne parné lokomotívy - Flying Scotsman proof

Strieborná minca Slávne parné lokomotívy - Flying Scotsman proof

Stav skladu
Skladom v predajni
Dátum emisie
máj 2024
Emisný náklad
1000 ks
Cena
88,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Slávne parné lokomotívy

Nový cyklus kolorovaných strieborných mincí Českej mincovne s názvom Slávne lokomotívy otvára legendárny Flying Scotsman, ktorý je pokladom britského inžinierstva.

V roku 1862 bola priemyslová revolúcia v plnom prúde a na Britských ostrovoch bolo spustené pravidelné železničné spojenie medzi Anglickom a Škótskom. Linka medzi londýnskou stanicou King‘s Cross a stanicou Waverley v Edinburghu sa začala nazývať Flying Scotsman – Lietajúci Škót. V 20. storočí si však túto prezývku „uzurpovala“ jedna konkrétna vlaková súprava, ktorej oficiálne označenie znelo LNER Class A3 4472. Čím bola parná lokomotíva, ktorá po prvýkrát vyšla v roku 1923, tak zvláštna? Ako prvá na svete prekonala rýchlosť 100 míľ za hodinu. Špička vtedajšieho technického vývoja bola mimoriadne rýchla a zároveň veľmi elegantná, a tak dokonale podporovala pyšný imidž britského impéria. Objavovala sa na plagátoch aj poštových známkach a preslávila sa po celom svete. Parná trakcia však postupne zastarávala a prevádzka súpravy, ktorá za 40 rokov prešla cez 2 milióny míľ, sa ukončila v roku 1963. Po tom sa z Lietajúceho Škóta stal múzejný exponát. Symbol britského inžinierstva však nezaháľa – na koľajach je možné sa s ním stretnúť aj po viac ako 100 rokoch od jeho vzniku…

Reverzná strana mince, ktorá je dielom medailéra Mgr. Petra Horáka, predstavuje lokomotívu prechádzajúcimi nulami v nápise SPEED OF 100 MILES PER HOUR (rýchlosť 100 míľ za hodinu). Do dymu, ktorý sa šíri z komína, je zakomponovaný jej názov FLYING SCOTSMAN. Charakteristická zelená farba lokomotívy bol vytvorená s pomocou technológie kolorovania. Averzná strana mince, ktorá je spoločná pre celý cyklus, potom predkladá železničné koľaje a tunel. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averznej strane ešte jeho štátny znak, nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emisie 2024.

Mince venované slávnym lokomotívam si môžete ukladať do zberateľského albumu, ktorý rovnako nájdete v ponuke Českej mincovne.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76498-718
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1NZD
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Kolorovaná
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
45,3x30,3 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...