Strieborná minca Nikola Tesla - Bezdrôtová komunikácia proof

Strieborná minca Nikola Tesla - Bezdrôtová komunikácia proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
apríl 2023
Emisný náklad
1500 ks
Cena
87,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Nikola Tesla

Tretia strieborná minca zo štvordielnej minisérie venovanej geniálnemu vynálezcovi Nikolovi Teslovi pripomína jeho úspechy v oblasti bezdrôtového prenosu energie a informácií.

V slávnej „vojne prúdov“ proti sebe stáli dve odlišné koncepcie – jednosmerný prúd Thomasa Edisona a striedavý prúd Nikolu Teslu. Jednosmerný prúd narážal na obmedzenia – zlyhával pri prenose na dlhšie vzdialenosti a mestá menil na spleť drôtov. Každá domácnosť totiž musela byť spojená vlastným drôtom priamo s elektrárňou. Niet divu, že svetovým štandardom sa nakoniec stal efektívnejší striedavý prúd. Ďalším krokom v Teslovej elektrickej revolúcii bol bezdrôtový prenos energie, ktorý vynálezca úspešne otestoval. Ľudia žasli nad žiarovkami, ktoré sa im rozsvietili v rukách bez pripojenia k elektrickej sieti. Tesla dokázal, že pomocou elektrickej rezonancie je možné energiu vyrobiť, preniesť ju s minimálnymi stratami na vzdialenosť desiatok kilometrov, a nakoniec spotrebovať dočista bez drôtov. Svet žiaľ na takýto zázrak nebol pripravený – dostupná a lacná elektrina bola v rozpore s plánmi priemyselných magnátov. Tesla bol prekričaný, jeho objav zabudnutý a dodnes sa ho nepodarilo napodobniť. Okrem elektriny sa Tesla zaoberal aj bezdrôtovým prenosom informácií. Každý školák vám povie, že rádio vynašiel Guglielmo Marconi, lenže Tesla si rovnaký vynález patentoval o niekoľko rokov skôr. S Talianom, ktorý na ňom rozprávkovo zbohatol a získal zaň Nobelovu cenu, sa potom roky súdil. Spravodlivosť zvíťazila až pol roka po Teslovej smrti, keď americký najvyšší súd vyhlásil Marconiho patenty za neplatné a autorstvo rádia prisúdil geniálnemu Srbovi…

Medailér Asamat Baltaev, DiS., venoval reverznú stranu mince portrétu Nikolu Teslu, ktorý sa pozerá Wardenclyffskú vežu, ktorú skonštruoval za účelom bezdrôtového prenosu informácií a energie. Kompozíciu dotvárajú ešte elektrické výboje a anglický nápis WIRELESS COMMUNICATION (bezdrôtová komunikácia). Blesky nájdete aj na averznej strane, ktorá je spoločná pre celú minisériu. Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovne poskytuje tichomorský ostrov Niue, averzná strana nesie ešte jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 1 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2023.

Štvoricu mincí venovaných Nikolovi Teslovi si môžete uložiť do špeciálne zberateľskej škatuľky, ktorú nájdete v ponuke Českej mincovne.

Špecifikácia

Číslo
76260-711
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...