Strieborná minca Nikola Tesla - Pán bleskov proof

Strieborná minca Nikola Tesla - Pán bleskov proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
marec 2023
Emisný náklad
1500 ks
Cena
87,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Nikola Tesla

Druhá strieborná minca zo štvordielnej minisérie venovanej životu a dielu geniálneho vynálezcu Nikolu Teslu pripomína jeho prevratné objavy, ktoré mu zabezpečili prezývku pán bleskov.

Keď sa v roku 1856 v malej chorvátskej dedine narodil chlapec, na oblohe zúrila búrka. Pôrodná babica tvrdila, že ide o zlé znamenie, ale netušila, že práve pomohla priviesť na svet „pána bleskov“, ktorý s pomocou elektriny zmení chod ľudských dejín...Novodobý Prometeus menom Nikola Tesla ďaleko predbehol dobu – experimentoval s vecami, o ktorých sa jeho súčasníci ani neodvážili snívať. Skrotil silu Niagarských vodopádov a umožnil prenos elektrickej energie na veľké vzdialenosti. Vyvinul technológie pre bezdrôtovú komunikáciu, na ktorých stoja rozhlasové a televízne vysielania. Umožnil vznik diaľkového ovládania, neónového osvetlenia, mikrovlnnej rúry, radaru či riadených striel. Prežíval zvláštne psychické stavy – v zábleskoch svetla, ktoré sa mu zjavovali pred očami, videl najrôznejšie vízie aj technické nákresy. Predpovedal príchod mobilných telefónov aj nástup umelej inteligencie, ktorá zmení svet. Sníval o nájdení neobmedzeného zdroja energie a na jeho teóriách o využívaní slnečných lúčov stavajú vedci dodnes. Napriek tomu dejiny tohto výnimočného muža, ktorého vynálezy nájdeme v každej domácnosti, prehliadajú. Bol totiž nielen geniálny, ale aj excentrický. Bližší než ľudia, ktorých sa štítil, mu boli holuby. Hýril nápadmi, ale nedokázal domyslieť ich praktické využitie. Mnoho prevratných myšlienok si ani nestačil patentovať a už sa zaoberal niečím iným, ešte fantastickejším. Pretože celú jeho pozostalosť skonfiškovala americká vláda, najskôr sa nikdy nedozvieme, či naozaj spôsobil „tunguzskú katastrofu“, stvoril „lúče smrti“ alebo stál za „filadelfským experimentom“…

Medailér Asamat Baltaev, DiS., venoval reverznú stranu mince portrétu Nikolu Teslu, ktorý je obklopený elektrickými výbojmi. Vo vnútri zväzku bleskov sa črtá žiarovka, ktorú vynálezca dokázal rozsvietiť s pomocou bezdrôtového prenosu energie. Kompozíciu dotvára ešte anglický nápis nápis MASTER OF LIGHTNING (pán bleskov). Blesky nájdete aj na averznej strane, ktorá je spoločná pre celú minisériu. Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovne poskytuje tichomorský ostrov Niue, averzná strana nesie ešte jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 1 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2023.

Štvoricu mincí venovaných Nikolovi Teslovi si môžete uložiť do špeciálne zberateľskej škatuľky, ktorú nájdete v ponuke Českej mincovne.

Špecifikácia

Číslo
76259-711
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...