Strieborná minca 200 Kč 2023 Max Švabinský stand

Strieborná minca 200 Kč 2023 Max Švabinský stand

Stav skladu
Skladom v predajni
Dátum emisie
september 2023
Cena
24,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Strieborná minca Českej národnej banky s nominálnou hodnotou 200 Kč, ktorá je razená v kvalite štandard, vychádza pri príležitosti 150. výročia narodenia Maxa Švabinského.

Max Švabinský bol živelným vyznávačom všetkých krás sveta – kúzla prírody aj pôvabu žien, ktoré ho po celý život obklopovali a inšpirovali. Jeho dielo bolo rozsiahle a všestranné. Okrem olejomaľby a perokresby sa venoval aj litografii, drevorytu či vitrážam. Preslávili ho portréty, krajinomaľby a erotické motívy. V úžitkovej grafike vytvoril početné návrhy poštových známok, bankoviek, knižných obálok a plagátov. Jeho oddanosť práci bola príkladná. Napríklad na monumentálnej maľbe s názvom Žatva pracoval celých trinásť rokov. Vrcholom jeho tvorby sa potom stali podobizne českých velikánov – Palackého, Dvořáka, Nerudu, Wolkera, Aleša, Šaldu, Náprstka,… Vďaka svojej usilovnosti, zručnosti a precíznosti sa Švabinský zaradil k najvýznamnejším českým umelcom 20. storočia a veľkou mierou sa zaslúžil o zviditeľnenie nášho výtvarného umenia v celej Európe.

Vo výtvarnej súťaži Českej národnej banky zvíťazil návrh medailéra MgA. Josefa Oplištila. Reverzná strana patrí vernému portrétu Maxa Švabinského. Averzná strana potom predkladá dokonalú reliéfnu rekonštrukciu najznámejšieho Švabinského obrazu s názvom Chudobný kraj.

Všetky české mince – pamätné aj obežné – razí Česká mincovňa v Jablonci nad Nisou.

Špecifikácia

Číslo
22303-750
Emitent
Česká národní banka
Nominálna hodnota
200
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
925 / 1000
Hmotnosť
13 g
Priemer
31 mm
Balenie
puzdro
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...