Strieborná minca 200 Kč 2022 Gregor Mendel stand

Strieborná minca 200 Kč 2022 Gregor Mendel stand

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
júl 2022

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Strieborná minca Českej národnej banky s nominálnou hodnotou 200 Kč, ktorá je razená v kvalite štandard, vychádza pri príležitosti 200. výročia narodenia Gregora Mendela.

Gregor Mendel,
sliezsky prírodovedec, mních a neskôr opát augustiniánskeho kláštora v Starom Brne, sa od roku 1856 zaoberal experimentmi s dedičnosťou. Pre svoje vedecké bádanie si vybral hrach siaty. Dôvod, prečo zvolil túto obyčajnú rastlinu, bol jednoduchý – hrach vykazuje ľahko pozorovateľné charakteristiky a je možné ho jednoducho umelo oplodniť. V priebehu desiatich rokov Mendel vypestoval okolo tridsaťtisíc exemplárov, ktoré vzájomne krížil. Pozoroval u nich napríklad tvar a farbu semien, ktoré mohli byť guľaté a hranaté alebo žlté a zelené, a s postupom času odhalil základné zákony dedičnosti. Mendelovi súčasníci prelomovú teóriu, ktorú bolo možné aplikovať na rastliny aj zvieratá, ignorovali, ale v roku 1900 bola znovu objavená. Nová náuka bola najprv označovaná ako mendelizmus, ale čoskoro sa vžil iný termín, ktorý je dnes všeobecne známy – genetika.

Vo výtvarnej súťaži Českej národnej banky zvíťazil návrh
akademického sochára Zbyňka Fojtů. Zatiaľ čo reverznej strane mince dominuje portrét Gregora Mendela s okuliarmi, averzná strana predstavuje hrachové struky. Pretože Mendel experimentoval ešte s krížením včiel, nájdete na oboch stranách mince šesťuholníkovú kompozíciu, ktorá evokuje včelí plát. Ďalším výrazným motívom je grafické znázornenie tretieho Mendelovho zákona nezávislého výberu.

Výhradným výrobcom českých mincí – pamätných aj obežných – je
jablonecká Česká mincovňa.

Špecifikácia

Číslo
22202-750
Emitent
Česká národní banka
Nominálna hodnota
200
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
925 / 1000
Hmotnosť
13 g
Priemer
31 mm
Balenie
puzdro
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...