Strieborná medaila Strážcovia českých hôr - Krušné hory a Marzebilla proof

Strieborná medaila Strážcovia českých hôr - Krušné hory a Marzebilla proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
november 2022
Emisný náklad
500 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Strážcovia českých hôr

Marzebilla – vládkyňa Krušných hôr – je posledným dobrým duchom, ktorý sa objavuje na striebornej medaile Českej mincovne z cyklu Strážcovia českých hôr.

Marzebilla,
ktorej domovom sú Krušné hory, je náladová víla. Niekedy je vľúdna, inokedy zlomyseľná a dokáže byť aj vyslovene nepriateľská. Zatiaľ čo dobrému človeku ukáže miesta, kde je hojnosť lesných plodov, zlého zavedie do najhlbšieho močiara. Aj keď sa ku každému správa tak, ako si dotyčný zaslúži, v jej povahe sa zračí zatrpknutosť voči ľuďom, na ktorú má dobrý dôvod… Dcéra zámockého pána Marzebilla mala nádhernú tvár a dobré srdce. Jej otec si prial, aby odišla do kláštora, kde by sa jej dostalo výchovy a vzdelania, lenže ona sa rozhodla inak – zamilovala sa do rytiera z Výsluní, ktorý jej lásku opätoval. Otec im požehnal a prichystal svadobnú hostinu. Veľký deň však narušil lúpežný rytier z Husbergu, ktorý chcel ruku krásnej dievčiny pre seba. Obaja nápadníci tasili meče a rozpútal sa ľúty boj, v ktorom zvíťazil rytier z Výsluní. Domnieval sa, že jeho sok je po smrti, a otočil sa ku svojej nastávajúcej, ale to bola chyba. Rytier z Husbergu ho zákerne bodol do chrbta. Zdrvená nevesta zoslala na vraha svojho milého strašnú kliatbu a utiekla do lesov. So sebou si vzala len železnú rukavicu na pamiatku. Lúpežný rytier do roka zomrel, jeho sídlo sa rozpadlo a ľudia odvtedy v krušnohorských lesoch stretávajú hmlou zahalenú bytosť. Niekedy je to dievčina, inokedy starena, ale vždy má na ruke železnú rukavicu…

Akademická sochárka Majka Wichnerová
vdýchla sérii takmer rozprávkovú atmosféru. Averzná strana pamätnej medaily predstavuje pohľad na strohú krušnohorskú krajinu, ktorá je bohatou zásobárňou vody. Kompozíciu dotvára opis STRÁŽCI ČESKÝCH HOR – MARZEBILLA – KRUŠNÉ HORY. Reverznej strane potom kraľuje vyobrazenie Marzebilly v podobe nešťastnej dievčiny, ktorá sa drží za srdce. Na ruke má nevyhnutnú rytiersku rukavicu.

V zberateľskej sérii sa predstavilo spolu
šesť horských duchov z celej republiky.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31644-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...