Strieborná medaila " Ďakujeme"

Strieborná medaila " Ďakujeme"

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
september 2020
Cena
68,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Česká mincovňa pripravila špeciálny charitatívny projekt – emisiu striebornej medaily s výnimočným príbehom.

Česká mincovňa a Slovenský červený kríž sa dohodli pod vplyvom vojnových udalostí na východe Európy na rozšírenie projektu Ďakujeme, ktorý vznikol v roku 2020 v dôsledku boja s koronavírusom. Naďalej sú tieto prostriedky určené na aktivity, ktoré Červený kríž vykonáva v súvislosti s vojnovým dianím na Ukrajine.

V roku 1859 sa švajčiarsky podnikateľ Henri Dunant stal svedkom bitky pri talianskom mestečke Solferino a nedostatočná lekárska starostlivosť poskytovaná trpiacim na neho zapôsobila natoľko, že sa rozhodol založiť organizáciu, ktorá by ľuďom dala šancu na život - Červený kríž. Inšpiráciou pre nezištnú pomoc sa mu stala anglická šľachtičná, ktorá sa bez ohľadu na nebezpečenstvo a nepohodlie vrhla do víru krymskej vojny, kde sa starala o ranených. Florence Nightingalová sa stala priekopníčkou ošetrovateľstva a z jej prelomových metód čerpáme dodnes. „Síce som zakladateľom Červeného kríža, ale o úctu, ktorá sa mi dostala, sa delím s jednou anglickou dámou. To, čo ma prinútilo ísť na bojové pole pri Solferine a pomáhať, bol ten veľký vzor, ktorý nám Florence na Kryme dala," nechal sa počuť Henri Dunant.

Reverznú strana razby, ktorá je dielom medailéra MgA. Martina Daška, predkladá portrét Florence Nightingalovej inšpirovaný dobovou fotografiou, jej meno a životné letopočty 1820 -1910. Na pozadí je umiestnený symbol Červeného kríža. Averznú stranu potom bezo zvyšku vypĺňa slovo DĚKUJEME vo veľkom počte svetových jazykov.

Z ceny každej predanej striebornej medaily venujeme 8 eur Slovenskému červenému krížu, ktorý je patrónom emisie. Nákupom prispejete na dobrú vec a zároveň rozšírite svoju zbierku o mimoriadny kúsok. Pokiaľ sa chcete poďakovať niekomu, kto vám pomohol v ťažkých časoch, potom môžete medailu použiť ako darček - pre tento prípad je umiestnená do špeciálneho balenia, kam je možné vpísať venovanie...

Slovenský červený kríž podporuje už od začiatku ozbrojeného konfliktu pomocné aktivity v prospech jeho obetí priamo v teréne. Pomoc sa dostáva priamo k potrebným a je tak naplnená zásada, že utrpenie treba mierniť priamo v mieste jeho vzniku. Hlavným partnerom Slovenského červeného kríža je jeho sesterská národná spoločnosť na Ukrajine – Ukrajinský červený kríž. Prispieť môžete aj priamo tu. Ďakujeme!

Špecifikácia

Číslo
31677-711
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...