Mosadzná medaila " Ďakujeme"

Mosadzná medaila " Ďakujeme"

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
september 2020
Cena
10,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Česká mincovňa pripravila špeciálny charitatívny projekt – emisiu pamätnej medaily s výnimočným príbehom.

Česká mincovňa a Slovenský červený kríž sa dohodli pod vplyvom vojnových udalostí na východe Európy na rozšírenie projektu Ďakujeme, ktorý vznikol v roku 2020 v dôsledku boja s koronavírusom. Naďalej sú tieto prostriedky určené na aktivity, ktoré Červený kríž vykonáva v súvislosti s vojnovým dianím na Ukrajine.

Dobové konvencie diktovali, aby sa vydala a venovala sa materským povinnostiam, ale Angličanka šľachtického pôvodu Florence Nightingalová, ktorá sa narodila pred rovnými 200 rokmi, sa rozhodla, že svoju lásku a starostlivosť venuje celému svetu. Do dejín vstúpila ako priekopníčka ošetrovateľstva, ktorá zachránila mnoho životov vo vojnových lazaretoch aj civilných nemocniciach. Z prelomových metód preslávenej „dámy s lampášom“, ako ju prezývali ranení vojaci, čerpáme dodnes a nie je bez zaujímavosti, že žena, ktorá sa dňom i nocou starala o potrebné, inšpirovala založenie Červeného kríža…

Averzná strana razby, ktorá je dielom medailéra MgA. Martina Daška, predkladá portrét Florence Nightingalovej inšpirovaný dobovou fotografiou, jej meno a životopisné údaje 1820 - 1910. Na pozadí je umiestnený symbol Červeného kríža. Reverznú stranu potom bezo zvyšku vypĺňa slovo DĚKUJEME vo veľkom počte svetových jazykov.

Z ceny každej predanej mosadznej medaily 2,80 eura venujeme Slovenskému červenému krížu, ktorý je patrónom emisie a ktorý by bez inšpirácie nezištnou ošetrovateľkou možno nikdy nevznikol. Nákupom prispejete na dobrú vec a zároveň rozšírite svoju zbierku o mimoriadny kúsok. Pokiaľ chcete sa poďakovať niekomu, kto vám pomohol v ťažkých časoch, potom môžete medailu použiť ako darček - pre tento prípad je umiestnená do špeciálneho balenia, kam je možné vpísať venovanie...

Slovenský červený kríž podporuje už od začiatku ozbrojeného konfliktu pomocné aktivity v prospech jeho obetí priamo v teréne. Pomoc sa dostáva priamo k potrebným a je tak naplnená zásada, že utrpenie treba mierniť priamo v mieste jeho vzniku. Hlavným partnerom Slovenského červeného kríža je jeho sesterská národná spoločnosť na Ukrajine – Ukrajinský červený kríž. Prispieť môžete aj priamo tu. Ďakujeme!

Špecifikácia

Číslo
31679-810
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Mosadz
Rýdzosť
0 / 1000
Hmotnosť
24 g
Priemer
37 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...