Séria štyroch strieborných dvojuncových mincí Operácia Anthropoid proof

Séria štyroch strieborných dvojuncových mincí Operácia Anthropoid proof

Stav skladu
Momentálne nedostupné
Dátum emisie
jún 2022
Emisný náklad
500 ks
Cena
541,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Operácia Anthropoid

Žiadny z nacistických pohlavárov nezomrel počas druhej svetovej vojny rukou nepriateľa. Až na jedného. Bol ním Reinhard Heydrich – tretí muž Tretej ríše, architekt holokaustu a vládca Protektorátu Čechy a Morava. Legendárna operácia Anthropoid, ktorá pred 80 rokmi ukončila jeho život, pripomína séria štyroch strieborných mincí Českej mincovne. Každá minca je vyrazená z dvoch trojských uncí rýdzeho striebra vo vyhotovení piedfort – to znamená, že mince majú oproti tradičným razbám dvojnásobnú hrúbku.

Dňa 28. septembra 1941 začal
Reinhard Heydrich svoju kariéru zastupujúceho ríšskeho protektora vyhlásením stanného práva, popravou stoviek českých vlastencov a uvrhnutím tisícov ďalších do koncentračných táborov. „Kat českého národa“ sa čoskoro pýšil tým, že zlikvidoval všetok odpor, ale už o chvíľu sa mal presvedčiť o opaku. Predstavitelia zahraničného odboja, ktorí našli útočisko vo Veľkej Británii, totiž pripravili plán, ktorý mal jeho krutovládu ukončiť. Neľahkú úlohu zastaviť vyčíňanie tyrana pripadla Jozefovi Gabčíkovi a Janovi Kubišovi, parašutistom pôsobiacim v britskom exile. Slovák a Čech, veľkí kamaráti, boli v rámci operácie Anthropoid vysadení v okupovanej vlasti. Po mesiacoch príprav využili príležitosť a 27. mája 1942 úspešne zaútočili na Heydricha, keď vo svojej limuzíne prechádzal Prahou. Z miesta činu sa im podarilo ujsť a spolu s ďalšími parašutistami sa ukryli v krypte Kostola sv. Cyrila a Metoda, kde zviedli svoj posledný boj s neuveriteľnou presilou. Nacistickým krutostiam však nebol koniec ani po protektorovej smrti – nasledovala ďalšia vlna represálií a nezmyselného vraždenia. Obzvlášť odporným zločinom sa stalo vyhladenie nevinných obcí Lidice a Ležáky. Svetový ohlas na seba nenechal dlho čakať a univerzálne odsúdenie nacistických zločinov páchaných na českom ľude nakoniec viedlo až k zneplatneniu hanebnej Mníchovskej dohody…

Autorom všetkých štyroch mincí je medailér
Petr Patka, DiS. Jednotlivé reverzné strany predstavujú exilového prezidenta Edvarda Beneša a šéfa spravodajskej služby Františka Moravca; československých výsadkárov, ktorí cvičia boj muža proti mužovi; Heydrichovu limuzínu, ktorou otriasa výbuch; pomníky venované zavraždeným obyvateľom Lidíc a Ležákov. Averzná strana, ktorá je spoločná pre všetky mince v sérii, potom pripomína hrdinný skon parašutistov – predstavuje sedem krížov, rok 1942 a okno krypty pražského kostola so stopami po nepriateľskej streľbe. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného vydavateľa, ktorým je ostrov Niue, ich averzná strana nesie ešte jeho nevyhnutné atribúty – meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2022.

Štvordielny komplet mincí je uložený do elegantnej škatuľky.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76098-751
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
Petr Patka, DiS.
Autor reverzu
Petr Patka, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
248,8 g
Priemer
37 mm
Balenie
Papierové etui čierne s melírovanou vložkou
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...