Zlatá minca Operácia Anthropoid - Lidice a Ležáky proof

Zlatá minca Operácia Anthropoid - Lidice a Ležáky proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
jún 2022
Emisný náklad
300 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Operácia Anthropoid

Posledná zlatá minca Českej mincovne zo štvordielnej minisérie, ktorá vychádza pri príležitosti 80. výročia operácie Anthropoid, pripomína tragické osudy obyvateľov Lidíc a Ležákov.

Ako
odveta za atentát na Reinharda Heydricha sa v Protektoráte Čechy a Morava rozpútal krvavý teror. Raziám a popravám navzdory sa však Nemcom nedarilo útočníkov chytiť. Rozhodli sa preto porobený národ zastrašiť a na demonštráciu sily si vybrali miesto s názvom Lidice. Do stredočeskej dediny doviedol gestapo jeden nevinný ľúbostný list, ktorý sa zdal byť stopou vedúcou k atentátnikom. Napriek tomu, že sa podozrenie skoro rozplynulo, predstaviteľov Tretej ríše táto skutočnosť nezaujímala. Ráno 10. júna 1942 popravné čaty zastrelili takmer dve stovky lidických mužov. Zostávajúcich obyvateľov potom čakal ešte krutejší osud. Dve stovky žien boli poslané na smrť do koncentračných táborov a cez osemdesiat detí bolo zavraždených výfukovými plynmi – ušetrených bolo len niekoľko a tie boli poslané na prevýchovu. Utrpeniu však stále ešte nebol koniec – o 14 dní neskôr, 24. júna 1942, nacisti svoje besnenie zopakovali v osade Ležáky na Chrudimsku, kde sa ukrývala výsadkárska vysielačka. Všetkých tridsaťtri dospelých obyvateľov Ležákov bolo zastrelených, jedenásť detí bolo poslaných do plynovej komory a dve boli určené na ponemčenie. Obe obce mali byť navždy vymazané z mapy aj z histórie. To sa však nestalo a ich obeť nesmie byť nikdy zabudnutá…

Medailér
Petr Patka, DiS., sa pri tvorbe reverznej strany mince inšpiroval pietnymi miestami oboch vyhladených obcí. Lidické súsošie, ktoré je pomníkom venovaným detským obetiam vojny, prepojil s krížom z ležáckych náhrobkov. Averzná strana, ktorá je spoločná pre celú štvordielnu minisériu, potom pripomína osud československých výsadkárov, ktorí ukončili tyraniu Reinharda Heydricha, a ich spolubojovníkov, ktorí našli smrť v krypte pražského kostola – predstavuje sedem krížov, rok 1942 a okno krypty so zreteľnými stopami po streľbe. Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovne poskytuje tichomorský ostrov Niue, nesie averzná strana ešte jeho nevyhnutné atribúty – meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2022.

Nezabudnite, že kompletnú zbierku mincí, ktoré rozprávajú príbeh legendárnej operácie Anthropoid, si môžete uložiť do
zberateľského etui.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76097-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
10 NZD
Autor averzu
Petr Patka, DiS.
Autor reverzu
Petr Patka, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
7,78 g
Priemer
22 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...