Zlatá minca Operácia Anthropoid - Atentát na Heydricha proof

Zlatá minca Operácia Anthropoid - Atentát na Heydricha proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
máj 2022
Emisný náklad
300 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Operácia Anthropoid

Tretia zlatá minca Českej mincovne zo štvordielnej minisérie, ktorá vychádza pri príležitosti 80. výročia operácie Anthropoid, pripomína atentát na Reinharda Heydricha.

Reinhard Heydrich
bol po Adolfovi Hitlerovi a Heinrichovi Himmlerovi tretím najvyššie postaveným mužom Tretej ríše. Prominentný nacista sa stal architektom holokaustu a zastával množstvo vysokých funkcií, ku ktorým v roku 1941 pridal zastupujúceho ríšskeho protektora Protektorátu Čechy a Morava. Jeho úlohou v okupovanej krajine bolo riešenie problematickej českej otázky – inými slovami zlomenie a podrobenie si spurného národa. Najprv sa zameral na českú elitu – stovky ľudí boli popravené, tisíce uvrhnuté do koncentračných táborov. Heydrichovo počínanie vzbudilo u predstaviteľov československého zahraničného odboja zdesenie. Bolo treba začať konať skôr, než doma neostane nikto, kto by sa okupantom postavil na odpor. Úlohu zastaviť vyčíňanie tyrana pripadla dvom parašutistom, ktorí boli vysadení na území protektorátu a 27. mája 1942 zaútočili na Heydrichovu limuzínu. Gabčíkov samopal síce zlyhal, ale Kubišova plastická trhavina vykonala svoje. Protektor bol ťažko ranený črepinou a 4. júna 1942 zomrel na následky infekcie. Obaja atentátnici sa spolu s ďalšími výsadkármi pôsobiacimi v Praje ukryli v chráme Cyrila a Metoda, kde ich zastihla zrada z vlastných radov. Nevzdali sa, zviedli svoj posledný boj a stali sa nesmrteľnými hrdinami…

Medailér
Petr Patka, DiS., sa pri tvorbe reverznej strany mince inšpiroval scénou zo slávneho československého filmu Atentát z roku 1964. Heydrichovým kabrioletom značky Mercedes-Benz otriasa výbuch a protektor v agónii zviera svoje zranenie. Averzná strana, ktorá je spoločná pre celú štvordielnu minisériu, pripomína osud siedmich československých výsadkárov, ktorí našli smrť v krypte pražského kostola – predstavuje sedem krížov, rok 1942 a okno krypty so zreteľnými stopami po nepriateľskej streľbe. Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovne poskytuje tichomorský ostrov Niue, nesie averzná strana ešte jeho nevyhnutné atribúty – meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2022.

Príbeh legendárnej vojnovej operácie pokračuje na štvrtej a poslednej minci. Kompletnú zbierku si môžete uložiť do
zberateľského etui, ktoré rovnako nájdete v ponuke Českej mincovne.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76096-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
10 NZD
Autor averzu
Petr Patka, DiS.
Autor reverzu
Petr Patka, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
7,78 g
Priemer
22 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...