Séria obežných mincí 2022 Praha stand

Séria obežných mincí 2022 Praha stand

Stav skladu
Momentálne nedostupné
Dátum emisie
máj 2022
Emisný náklad
5000 ks
Cena
24,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Kraje

Každodenné útrapy, ktoré zažívajú obyvatelia Ukrajiny, nie je treba popisovať. Osud vojnou zničenej krajiny nám v Českej mincovni nie je ľahostajný, a preto sme sa spojili s Červeným krížom, aby sme jej pomohli. Zakúpením tejto série obežných mincí prispejete na humanitárnu pomoc tým, ktorí ju potrebujú, aj vy! Chcete prispieť viac, a poďakovať sa tak Červenému krížu za to, čo v týchto neľahkých časoch robí? Môžete tak urobiť prostredníctvom darcovského portálu. Pomôžte pomáhať!

V roku 2009 začala Česká mincovňa v spolupráci s Českou národnou bankou vydávať štrnásťdielny cyklus 
sérií obežných mincí s motívmi krajov Českej republiky. V roku 2022 sa populárna séria lúči hlavným mestom Praha.

Praha,
 ktorá je zo všetkých strán obklopená Stredočeským krajom, je hlavným mestom a zároveň jedným z krajov Českej republiky. Je modernou metropolou svetového významu, ale aj unikátnym dokladom vývoja českej spoločnosti naprieč celým jedným tisícročím. Historické jadro Prahy, ktoré tvoria Hradčany, Malá Strana, Staré Mesto, Nové Mesto, Josefov a Vyšehrad, je domovom najznámejších českých pamiatok. Od založenia mesta na rieke Vltava v ranom stredoveku sa v ňom sústreďuje moc, svetská aj cirkevná, ktorú symbolizuje predovšetkým Pražský hrad s Katedrálou svätého Víta.

Ikonické pražské pamiatky pripomína 
pamätný žetón z dielne medailérky Veroniky Prokopovej, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou série. „Ako hlavný motív žetónu som použila Karlov most, ktorý spája historické centrum Prahy na dvoch brehoch rieky Vltavy. Na averznej strane som zachytila pohľad na Staré Mesto. Reverzná strana potom predstavuje náprotivný breh s Malou Stranou a Hradčanmi. Perspektívne vyhotovené nápisy HLAVNÍ MĚSTO PRAHA 2022 a PRAGA CAPUT REI PUBLICAE (Praha, hlava republiky) evokujú davy ľudí, ktoré každodenne prechádzajú po Karlovom moste,“ hovorí študentka jabloneckej medailérskej školy. V sérii obežných mincí pochopiteľne nemôže chýbať obeživo – konkrétne šestica kovových platidiel s nominálnymi hodnotami 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč, ktorá bola vyrazená v roku 2022 a nikdy neprešla obehom.

To všetko je zasadené do tematického balenia v podobe 
česko-anglickej knižočky, ktorá slovom aj obrazom pripomína zaujímavé pamätihodnosti hlavného mesta. Nezabudnite, že kompletnú zbierku českých krajov si môžete uložiť do praktického zberateľského boxu.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
42222-080
Emitent
Česká národní banka
Nominálna hodnota
88 CZK
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Rýdzosť
0 / 1000
Hmotnosť
86 g
Balenie
Blister
Česká mincovna
Loading...