Séria obežných mincí 2022 Česká republika stand

Séria obežných mincí 2022 Česká republika stand

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
marec 2022
Emisný náklad
5000 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Ročníková séria obežných mincí Českej republiky

Česká mincovňa v spolupráci s Českou národnou bankou pravidelne vydáva ucelenú sériu českých obežných mincí, ktoré sú doplnené o pamätný žetón a uložené do elegantného balenia s motívom Českej republiky. Ani rok 2022 nie je výnimkou.

kovovými platidlami prichádzate do styku takmer každý deň, ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo vlastne vyobrazuje ich reliéf? Korunová minca nesie svätováclavskú korunu a dvojkoruna predkladá gombík teda ozdobný šperk z čias Veľkomoravskej ríše. Mince s vyššími nominálnymi hodnotami patria architektúre Českej republiky. Päťkorunáčka pripomína legendárny Karlov most cez rieku Vltava. Desaťkorunáčka patrí Petrovu – teda panoráme brnianskej Katedrály svätého Petra a Pavla. Dvadsaťkorunáčka je venovaná pomníku svätého Václava z pražského Václavského námestia. Päťdesiatkorunáčka, ktorá bola v roku 1993 vyhlásená za najkrajšiu obežnú mincu sveta, nesie zoskupenie Karlovho mosta, budovy Národného divadla, Kostola sv. Mikuláša a Pražského hradu s Katedrálou sv. Víta – jedinečných stavieb charakteristických pre české hlavné mesto.

V sérii nájdete 
šesť obežných mincí, ktoré boli vyrobené šetrnejším spôsobom než peniaze, ktoré sa dostávajú do obehu. Na každej minci je vyrazený letopočet 2022. Reliéf sprievodného pamätného žetónu, ktorý je dielom medailérky Ludmily Kracíkovej, DiS., znázorňuje charakteristickú českú architektúru. Na averznej strane nájdete pamiatky UNESCO – holešovický dom, třebíčsku baziliku a telčský dom – na reverznej strane astronomický ciferník Staroměstského orloja. Kompozíciu dotvára typická česká flóra v podobe lipy a chmeľu.

Balenie série má podobu 
česko-anglického leporela plného fotografií a zaujímavostí o pamätihodnostiach Českej republiky.

Špecifikácia

Číslo
42221-080
Emitent
Česká národní banka
Nominálna hodnota
88 CZK
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Ostatné
Rýdzosť
0 / 1000
Hmotnosť
126 g
Balenie
Blister
Česká mincovna
Loading...