Platinová zberateľská medaila - Renesancia - Zámok Pardubice stand

Platinová zberateľská medaila - Renesancia - Zámok Pardubice stand

Stav skladu
Do 40 dní
Dátum emisie
október 2019
Emisný náklad
12 ks
Cena
22 823,10 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Cyklus investičných medailí Českej mincovne, ktoré sú najväčšími svojho druhu na svete, postupne predstavuje kľúčové architektonické slohy. Po románskom a gotickom umení sa v jednej polovici kilogramu platiny objavuje renesancia, a to v podobe Pardubického zámku.

V renesancii sa snúbi množstvo prvkov: 
znovuzrodenie antiky (odtiaľ názov slohu – „rinascenza" znamená v taliančine znovuzrodenie), odklon od gotického umenia a tiež nový, cirkvou menej spútaný pohľad na svet. Ten sa prvýkrát prejavil v talianskej Florencii na začiatku 15. storočia a slobodné zmýšľanie miestnej občianskej spoločnosti sa rýchlo prejavilo v architektúre, maliarstve a sochárstve po celej Európe. Na rozdiel od umenia stredoveku sa usiluje renesancia o vyjadrenie ozajstného a nestrojeného sveta v modernom duchu humanizmu, individualizmu, realizmu a vedy. Renesančná architektúra sa prispôsobovala rozmeru človeka - väčšinou už nemala funkciu obrannú, ale reprezentatívnu. Vo vilách a palácoch sa uplatnili antikizujúce prvky, ako sú stĺporadia, klenba a kupola a výrazné schodisko. Okrem kameňa sa začali používať aj iné materiály, napríklad mramor a tehly. Omietané fasády boli zdobené štukovou výzdobou – sgrafitom, ktorý imituje murivo alebo tvorí obrazové motívy. Česká a moravská renesančná architektúra sa rozvíjala v línii nastolenej Talianskom a Francúzskom a všetky tieto prvky v sebe dokázala reflektovať. Jej charakteristickým predstaviteľom je Pardubický zámok. Ten sa zo stredovekej vodnej tvrdze premenil na honosný renesančný palác so štvorkrídlovou dispozíciou, ktorý vyhovoval nárokom nového životného štýlu aristokracie 16. storočia. Do dnešných dní sa zámok dochoval vo veľmi dobrom stave a patrí k najväčším stavbám svojho druhu v strednej Európe.

Autorom majestátnej platinovej medaily sa opäť stal medailér 
Mgr. A. Jan Hásek. Averznú stranu venoval pohľadu na severnú časť Pardubického zámku. Na reverznú stranu potom umiestnil detail v podobe krytej mostnej chodby, ktorá vedie cez niekdajšiu vodnú priekopu a spája juhovýchodné nárožia zámku so zámockým valom. Opisy na oboch stranách uvádzajú ZÁMEK PARDUBICE - RENESANCE - ČESKÁ REPUBLIKA.

Emisný náklad platinovej medaily má 
len 12 kusov. Súčasťou každej medaily sú špeciálny certifikát pravosti sprievodná knižočka s textom PhDr. Kataríny Nory Novákovej, Ph.D., ktorá bližšie predstavuje renesančný sloh aj výnimočnú českú stavbu.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31462-930
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. A. Jan Hásek
Autor reverzu
Mgr. A. Jan Hásek
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Áno
Materiál
Platina
Rýdzosť
0 / 1000
Hmotnosť
500 g
Priemer
85 mm
Balenie
Drevené svetlé etui vykl.
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...