Platinová zberateľská medaila - Románsky sloh stand

Platinová zberateľská medaila - Románsky sloh stand

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
október 2017
Emisný náklad
12 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

V roku 2016 sa uzavrela séria platinových medailí Českej mincovne s hmotnosťou jednej polovice kilogramu. Tieto razby boli najväčšie svojho druhu na svete a ich motívom bola naša najkrajšia sakrálna architektúra. V roku 2017 na túto sériu nadväzuje nový cyklus rekordných platinových medailí, ktorý postupne predstaví kľúčové architektonické slohy. Prvá emisia patrí románskemu slohu.

Ako románsky sloh sa označuje európske umenie v období od konca 10. do 13. storočia. Prejavuje sa v staviteľstve, maliarstve, sochárstve a ďalších umeleckých remeslách a jeho neoddeliteľnou súčasťou je tiež spôsob života celej spoločnosti v štýle komplexného kresťanstva. Najvýznamnejšou románskou pamiatkou v českých krajinách je potom Kostol sv. Jakuba v Jakube u Kutné Hory. Po storočiach dohadov sa pri rekonštrukcii roku 1845 podarilo odhaliť zapečatenú schránku, ktorá dokladá presný okamih založenia kostola 19. novembra 1165„Kostol svätého Jakuba patrí medzi najvýznamnejšie české pamiatky románskej architektúry a sochárstva. Jeho výnimočnosť tkvie nielen v takmer intaktnej stavebnej podobe, ktorá sa dochovala z čias jeho vzniku, ale najmä v ojedinelej sochárskej výzdobe vysvetľuje PhDr. Kateřina Nora Nováková, Ph.D., odborná poradkyňa cyklu. Sochárska výzdoba je z ikonografického hľadiska veľmi bohatá - znázorňuje Ježiša Krista, anjelov, apoštolov Petra a Pavla, svätého Václava, biskupov Prokopa a Vojtecha, veľmožov a zakladateľov kostola Slavibora a Pavla a pochopiteľne nemôže chýbať ani svätec, po ktorom je kostol pomenovaný - svätý Jakub.

Autorom prepracovaného reliéfu medaily je skúsený medailér Mgr. A. Jan Hásek. Kým averznej strane dominuje celkový pohľad na románsky kostol, reverz patrí jeho jedinečnej výzdobe, konkrétne figúram vsadeným v arkáde na poschodí: uprostred stojí svätý Jakub s kľačiacim postavami donátorov Slaviborom a Pavlom po stranách. Opisy oboch strán uvádzajú KOSTEL SV. JAKUBA V JAKUBU U KUTNÉ HORY – ROMÁNSKÝ SLOH – ČESKÁ REPUBLIKA.

Súčasťou každého z iba 12 kusov platinových medailí sú špeciálny certifikát pravosti sprievodná brožúra s textom PhDr. Kataríny Nory Novákovej, Ph.D., ktorá bližšie predstavuje románsky sloh aj starobylú českú pamiatku.

Špecifikácia

Číslo
31252-930
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. A. Jan Hásek
Autor reverzu
Mgr. A. Jan Hásek
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Áno
Materiál
Platina
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
500 g
Priemer
85 mm
Balenie
Drevené svetlé etui vykl.
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...