Dukátová séria SK 2023 - Bratislava korunovačné mesto proof - séria štyroch medailí

Dukátová séria SK 2023 - Bratislava korunovačné mesto proof - séria štyroch medailí

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
marec 2023
Emisný náklad
80 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Tradičné dukátové série

V roku 2023 vznikla už tretia Dukátová séria Českej mincovne určená predovšetkým pre slovenských zberateľov a investorov. Ucelená séria štyroch zlatých dukátových razieb rozpráva príbehy bratislavských korunovácií uhorských kráľov.

Korunovácia uhorských kráľov predstavovala štátny a náboženský akt, pri ktorom budúcemu panovníkovi Uhorska spočinula na hlave koruna svätého Štefana. História tejto tradície sa začala písať v roku 1000 kráľom Štefanom I. a skončila sa v roku 1916 kráľom Karolom IV. Tradičným miestom, kde sa korunovácia odohrávala, bol Székesfehérvár – Stoličný Belehrad –, lenže ten po prehranej bitke pri Moháči v roku 1526 obsadili Turci, ktorí zničili tamojší korunovačný Chrám Panny Márie. Bolo potrebné stanoviť nové správne centrum krajiny, ktoré by bolo schopné zaručiť bezpečnosť panovníka a súčasne by sa nachádzalo čo najbližšie k Viedni. Voľba padla na Prešporok – dnešnú Bratislavu. Uhorské korunovácie sa tu s niekoľkými výnimkami konali medzi rokmi 1563 a 1830. Prešporok slúžil ako mesto snemu kráľovstva, sídlo kráľa, arcibiskupa a najdôležitejších inštitúcií krajiny. V Katedrále sv. Martina bola korunovaných množstvo osobností – desať uhorských kráľov, jedna kráľovná a sedem kráľovských manželiek – medzi nimi:

  • Dukát: Maximilián – korunovaný v roku 1563 – ako prvý kráľ v Bratislave;
  • Dvojdukát: Ferdinand II. – korunovaný v roku 1618 – ako prvý nástupca vymretej priamej línie Habsburgovcov;
  • Päťdukát: Leopold I. – korunovaný v roku 1655 – ako prvý kráľ, ktorého potomkom dal uhorský snem dedičné právo na korunu;
  • Desaťdukát: Mária Terézia – korunovaná v roku 1741 – ako prvá a jediná vládnuca žena.

Portréty týchto štyroch panovníkov nájdete na averzných stranách jednotlivých dukátových razieb. Každú podobizeň sprevádza ešte výjav z korunovačného aktu. „Akt pomazania posvätným olejom a korunovanie prebiehali ako súčasť slávnostnej omše, ktorá sa riadila starým poriadkom. Korunu na hlavu kráľa kládol ostrihomský arcibiskup. Po korunovácii v chrámu prešiel nový kráľ s korunou na hlave pešo ulicami mesta do Kostola Panny Márie pri kláštore františkánov. Tam pasoval vybraných čakajúcich šľachticov na rytierov Zlatej ostrohy. Po pasovaní rytierov musel nový kráľ na verejnosti zložiť prísahu. Pred bránou mesta bolo postavené vysoké drevené pódium, na ktorom opakoval latinské slová predčítané arcibiskupom. Záverečný akt každej korunovácie sa odohral na brehu Dunaja, na umelom pahorku tvorenom zeminou zo všetkých žúp kráľovstva. Panovník na koni symbolicky ťal ceremoniálnym mečom na štyri svetové strany, čím ukázal, že je pripravený chrániť krajinu pred všetkými nepriateľmi bez ohľadu na to, odkiaľ prídu,“ vysvetľuje slovenský historik Štefan Holčík, ktorý je odborníkom na bratislavské korunovačné slávnosti. Reverzná strana, ktorá je spoločná pre všetky dukátové razby, potom predkladá uhorskú svätoštefanskú korunu. To všetko je dielom medailérky Veroniky Prokopovej, DiS.

Komplet dukátov je uložený do luxusného dreveného etui doplnený špeciálnym certifikátom pravosti, ktorý približuje význam jednotlivých panovníkov aj priebeh celej korunovácie. Emisný náklad má len 80 kolekcií.

Špecifikácia

Číslo
42310-611
Autor averzu
Veronika Prokopová, DiS.
Autor reverzu
Veronika Prokopová, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Štandardný
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986
Hmotnosť
62,83 g
Balenie
Drevená etue tmavé drevo
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...