Päťdukát SK 2022 - Esterháziovci proof

Päťdukát SK 2022 - Esterháziovci proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
marec 2022
Emisný náklad
100 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Tradičné dukátové série

Historické šľachtické rody na Slovensku – taká je v roku 2022 téma druhej Dukátovej série Českej mincovne, ktorá vznikla pre slovenských zberateľov a investorov. Na zlatom päťdukáte sa predstavujú Esterházyovci.

Esterházyovci,
ktorých pôvod je možné vysledovať do 13. storočia, sa z malej šľachty vypracovali na jeden z najmocnejších a najbohatších rodov Uhorska. Po stáročia boli pevnou oporou Habsburgovcov a vďaka svojej oddanosti cisárskemu domu zastávali najvyššie posty. Vlastnili najväčšie pozemkové majetky v krajine a vyznamenali sa v štátnej, cirkevnej a armádnej službe. Predstavovali dôležitú vojenskú záštitu proti Turkom.

Mikuláš Esterházy (1583 – 1645) bol uhorský šľachtic, palatín, nositeľ Radu zlatého rúna a popredný predstaviteľ svojho rodu. Jeho dvor bol mocenským, politickým aj kultúrnym strediskom krajiny. V pozadí za portrétom je vyobrazené neskoršie sídlo rodu – kaštieľ Fertőd, ktorý nechal vystavať Mikulášov potomok a menovec Mikuláš I. Esterházy,“ opisuje medailér Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D., averznú stranu päťdukáta. Reverzná strana, ktorá je spoločná pre všetky šľachtické dukátové razby, predstavuje voľne interpretovanú a štylizovanú kompozíciu erbov štyroch urodzených rodín – Andrássyovcov, Pálffyovcov, Esterházyovcov a Turzovcov. „Použité heraldické prvky nie sú totožné s dobovými znakmi a len odkazujú na ich motívy,“ dodáva autor.

Emisný náklad zlatej razby s hmotnosťou piatich dukátov má len
100 kusov. Jej špecifikácie sú inšpirované prvorepublikovými svätováclavskými dukátmi.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31804-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D.
Autor reverzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
17,45 g
Priemer
34 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...