Desaťdukát SK 2022 - Turzovci proof

Desaťdukát SK 2022 - Turzovci proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
apríl 2022
Emisný náklad
100 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Tradičné dukátové série

Druhá Dukátová séria Českej mincovne, ktorá vznikla v roku 2022 pre slovenských zberateľov a investorov, hovorí o historických šľachtických rodoch na Slovensku. Na zlatom desaťdukáte sa predstavujú Turzovci.

Turzovci
patrili k najvýznamnejším magnátskym rodinám strednej Európy od konca 15. storočia do prvej tretiny 17. storočia. V tomto období zastávali popredné spoločenské a politické posty v Uhorsku. Vlastnili výnosné podniky, rozsiahle pozemky a strategické hrady. Najvýznamnejší príslušník rodu Juraj VII. Turzo, ktorý sa stal uhorským palatínom – teda druhým najmocnejším mužom, v štáte – , bol oddaným protestantom a zakladateľom slovenskej evanjelickej cirkvi.

Juraj VII. Turzo (1567 – 1616) bol grófom, palatínom a hlavným županom Oravy. Aj keď bol jedným z hlavných obrancov krajiny pred rozpínavosťou Turkov, do dejín sa zapísal najmä svojím odporom proti Bočkajovmu protihabsburskému povstaniu, ktoré sa nakoniec podarilo potlačiť. Za portrétom je vyobrazená rekonštrukcia hradu Lietava, kde sa Juraj narodil,“ opisuje medailér Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D., averznú stranu dvojdukáta. Reverzná strana, ktorá je spoločná pre všetky šľachtické dukátové razby, predstavuje voľne interpretovanú a štylizovanú kompozíciu erbov štyroch urodzených rodín – Andrássyovcov, Pálffyovcov, Esterházyovcov a Turzovcov. „Použité heraldické prvky nie sú totožné s dobovými znakmi a len odkazujú na ich motívy,“ dodáva autor.

Zlatá razba, ktorej hmotnosťou tvorí desaťnásobok hmotnosti jedného dukáta, vychádza v náklade majúcom len
100 kusov. Jej špecifikácie sú inšpirované prvorepublikovými svätováclavskými dukátmi.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31805-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D.
Autor reverzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
34,91 g
Priemer
42 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...