Dvojdukát SK 2023 - Ferdinand II. proof

Dvojdukát SK 2023 - Ferdinand II. proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
marec 2023
Emisný náklad
100 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Tradičné dukátové série

Tretia Dukátová séria Českej mincovne, ktorá vznikla v roku 2023 pre slovenských zberateľov a investorov, rozpráva o bratislavských korunováciách uhorských kráľov. Na zlatom dvojdukáte sa predstavuje nielen kráľ Ferdinand II., ale aj výjav z druhej časti korunovačného aktu.

Kráľ Rudolf po sebe nezanechal legitímnych potomkov. Takisto jeho následník, mladší brat Matej, zomrel bezdetný. Spolu s nimi vymrela priama línia panovníckej rodiny Habsburgovcov. Matej nechal v roku 1618 za uhorského kráľa zvoliť a korunovať vzdialeného synovca z bočnej línie – Ferdinanda, na uhorskom tróne druhého tohto mena.

„Akt pomazania posvätným olejom a korunovanie prebiehali ako súčasť slávnostnej omše, ktorá sa riadila starým poriadkom. Korunu na hlavu kráľa kládol ostrihomský arcibiskup. Po korunovácii v chráme prešiel nový kráľ s korunou na hlave pešo ulicami mesta do Kostola Panny Márie pri kláštore františkánov. Tam pasoval vybraných čakajúcich šľachticov na rytierov Zlatej ostrohy,“ vysvetľuje slovenský historik Štefan Holčík, ktorý je odborníkom na bratislavské korunovačné slávnosti.

Medailérka Veronika Prokopová, DiS., venovala averznú stranu dukáta portrétu kráľa Ferdinanda II. Doplnkovým motívom je výjav z pasovania uhorských rytierov. Reverznej strane potom dominuje svätoštefanská koruna.

Pamätná razba vychádza v náklade majúcom len 100 kusov a rešpektuje špecifikácie nastavené prvorepublikovými svätováclavskými dukátmi.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31894-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Veronika Prokopová, DiS.
Autor reverzu
Veronika Prokopová, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
6,98 g
Priemer
25 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...