Dukát ČR 2023 - Brakteát proof

Dukát ČR 2023 - Brakteát proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
2023
Emisný náklad
300 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Tradičné dukátové série

V roku 2023 vzdáva tradičná Dukátová séria Českej mincovne hold Přemyslovi Otakarovi II. Reliéf zlatého dukáta pripomína jeho moc a bohatstvo.

Súčasníci Přemysla Otakara II. obdarili panovníka obdivným pomenovaním „kráľ železný a zlatý“. Zatiaľ čo prvá časť priezviska, ktorú mu vyslúžili ťažko odetí rytieri, symbolizovala kráľovu silu. Druhý prívlastok vyjadroval jeho bohatstvo, ktoré pochádzalo zo strieborných baní na Jihlavsku. Kráľove mince, na ktorých sa po prvýkrát zaskvel dvojchvostý lev, budili v ľuďoch doma aj za hranicami dôveru. Na rozdiel od silno znehodnotených denárov, v ktorých sa obsah striebra zámerne znižoval, totižto boli skutočne rýdze. Dnes sa nazývajú brakteáty – podľa latinského slova braktea, ktoré znamená pliešok. Tieto peniažteky totiž boli veľmi tenké, aby sa nedali oklamať pridaním iného kovu. Český kráľ svoje bohatstvo dobre využíval. Nielen na budovanie obávanej železnej jazdy, ale aj zakladanie kráľovských miest, hradov a kláštorov – Českých Budějovíc, Mosta, Bezdězu, Špilberku, Zlatej Koruny a mnohých ďalších…

Medailér Mgr. Petr Horák venoval averznú stranu dukáta vyobrazeniu kráľovej mince, ktorej dominuje dvojchvostý lev. V opise je uvedený jej názov – BRAKTEÁT PŘEMYSLA OTAKARA II. Doplnkovým motívom je rozeta z kláštora Zlatá Koruna. Reverzná strana, ktorá je spoločná pre všetky štyri razby Dukátovej série, potom predstavuje kráľove relikvie. Jeho lebku, ktorá bola rozťatá v bitke na Moravskom poli, pohrebnú korunu a latinský opis prevzatý z tohto klenotu – HIC SUNT OSSA OTACARI INCLITI REGIS BOHEMIE QUINTI (Tu sú kosti Otakara, slávneho piateho českého kráľa).

Pamätná razba vychádza v náklade majúcom len 300 kusov a rešpektuje špecifikácie definované preslávenými svätováclavskými dukátmi. Zlatý dukát nie je len prírastkom do zbierky, ale aj tradičným darčekom – napríklad ku krstu alebo k svadbe.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31831-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
3,49 g
Priemer
19,75 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...