Zlatý dukát národní hrdinovia - Irena Bernášková proof

Zlatý dukát národní hrdinovia - Irena Bernášková proof

Stav skladu
Skladom v predajni
Dátum emisie
jún 2021
Emisný náklad
500 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Národní hrdinovia

Cyklus Národní hrdinovia predstavuje svoju tretiu ženu, ktorá sa obetovala pre vyššie dobro. Zlatý dukát Českej mincovne vzdáva hold odbojárke Irene Bernáškovej.

Keďže
nacisti po vytvorení protektorátu ovládli všetky masovooznamovacie prostriedky a využívali ich na šírenie svojej propagandy, objektívnym zdrojom informácií sa stala ilegálna tlač. Najvýznamnejším periodikom odboja sa stal časopis V boj, ktorý vznikol hneď v jarných mesiacoch roku 1939. Na jeho vydávaní sa podieľalo mnoho významných umelcov – napríklad Jaroslav Seifert doň písal protiokupačné básne. O výtvarnú stránku veci sa staral maliar a grafik Vojtěch Preissig, ktorý za prvej svetovej vojny pôsobil v zahraničnom odboji. Keď gestapo na konci roku 1939 zlikvidovalo prvú vydavateľskú garnitúru časopisu V boj, pokračovali v jeho vydávaní dve skupiny bez toho, aby o sebe navzájom vedeli. Prvú skupinu tvorili dôstojníci z odbojovej organizácie Obrana národa. Predstaviteľmi druhej skupiny boli Vojtěch Preissig a jeho dcéra Irena Bernášková, ktorá sa čoskoro stala hlavnou osobnosťou redakcie, ktorá bola podľa miesta pôsobenia označovaná za spořilovskú. Aj keď po „Inke“ intenzívne pátralo gestapo, podarilo sa jej vydať desiatky čísel časopisu. Nakoniec však bola zatknutá s falošnými dokladmi. Pri výsluchoch vzala všetku vinu na seba, a tak zachránila mnoho ďalších odbojárov. I pred súdom sa správala neohrozene. Aj keď perfektne ovládala nemčinu, odmietla hovoriť po nemecky v záverečnej reči uviedla, že dúfa v porážku zla a verí v obnovu Československej republiky. Ako prvú českú ženu ju nacisti odsúdili na trest smrti, ktorý bol vykonaný gilotínou v berlínskej väznici Plötzensee…

Averzná strana dukáta, ktorá je dielom
akademického sochára Jiřího Dostála, tvorí smutný ženský portrét doplnený opisom IRENA BERNÁŠKOVÁ 7. 2. 1904 PRAHA. Vodorovná linka v oblasti krku symbolizuje spôsob, akým bola odbojárka pripravená o život. Na to isté upozorňuje nápis POPRAVENA GILOTINOU 26. 8. 1942 BERLÍN. Reverzná strana je potom venovaná časopisu V boj. Reliéf je inšpirovaný 50. číslom z roku 1940, ktorého obálku s československým levom trhajúcim svastiku, nakreslil Vojtěch Preissig.

Dukát je zasadený do
výpravného balenia – knižky, ktorá obsahuje odborný text historika PhDr. Petra Kouru, Ph.D.  Nezabudnite, že kompletnú sériu Národných hrdinov si môžete uložiť do praktického zberateľského boxu.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31343-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
3,49 g
Priemer
20 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...