Zlatý dukát K. J. Erben, Kytice - Štedrý deň stand

Zlatý dukát K. J. Erben, Kytice - Štedrý deň stand

Stav skladu
Skladom v predajni
Dátum emisie
november 2021
Emisný náklad
500 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Kytice

Motívom záverečného zlatého dukáta zo sedemdielneho cyklu inšpirovaného Kyticou Karla Jaromíra Erbena sa stala báseň s názvom Štědrý den.

Ľudský osud je pevne daný
a proti jeho rozmarom sme bezmocní. Na niekoho čaká rodinné šťastie, na iného len utrpenie, a preto by sme sa nemali snažiť poznať svoju budúcnosť. Ako žiť s vedomím blížiacej sa smrti? O tom rozpráva Erbenova vianočná balada. Jej hrdinkami sú dve dievčatá, ktoré sa na Štedrý deň o polnoci vydajú k jazeru, rozbijú ľad a pozrú sa na vodnú hladinu. Tá im podľa starej slovanskej povery odhalí budúcnosť – zatiaľ čo Hane sa zjaví driečny mládenec, Mária uvidí svoju vlastnú smrť. Obe veštby – svadba aj pohreb – sa čoskoro vyplnia a ukáže sa, že nevedomosť je sladká: „Však lépe v mylné naději sníti, před sebou čirou temnotu, nežli budoucnost odhaliti, strašlivou poznati jistotu!“

Autorom averznej strany dukáta je
Mgr. Petr Horák, ktorý sa pri tvorbe reliéfu nechal uniesť depresívnou atmosférou Erbenovej zbierky. Dve dievčatá pri diere v ľade spoznávajú svoju budúcnosť – jedna vidí truhlu a kríž a s hrôzou si zakrýva oči, druhá vidí srdce a zásnubné prstienky a s nadšením sa skláňa k hladine. Reverzná strana, ktorá je dielom MgA. Jana Háska a ktorá je spoločná pre celú sériu, potom ukazuje bohatú bukrétu, v ktorej sa popri najrôznejších kvetinách ukrýva ľudská lebka.

Dukát je zasadený do špeciálneho balenia, ktorého súčasťou je
kompletná báseň. Sedemdielnu kolekciu si navyše môžete uložiť do zberateľského boxu.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31549-650
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
MgA. Jan Hásek
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
3,49 g
Priemer
20 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...